Vyhošťují si diplomaty, viní se ze špionáže. Maďarsko a Ukrajina jsou ve zpravodajské válce

Maďarsko a Ukrajina si vzájemně vyhostily diplomaty. Došlo k tomu poté, co ukrajinská tajná služba SBU ohlásila, že odhalila maďarskou špionážní síť, která měla „zjišťovat terén“ pro možnou maďarskou invazi na Ukrajinu. Maďarsko také tvrdí, že sestřelilo ukrajinský špionážní dron.
🚩 Proč je to důležité: Vztahy mezi oběma zeměmi jsou napjaté přinejmenším od začátku ruské invaze na Ukrajinu před třemi lety. Maďarsko obviňuje Ukrajinu ze špatného zacházení s maďarskou menšinou a kritizuje EU za pomoc napadané zemi.
➡️ Co se stalo: Podle ukrajinské tajné služby měla maďarská špionážní buňka „shromažďovat informace o vojenském zabezpečení Zakarpatské oblasti, vyhledávat slabá místa“, studovat názory místních obyvatel a „scénáře jejich chování v případě vstupu maďarských vojsk na území regionu“.
Dva údajní agenti a bývalí členové ukrajinské armády byli zatčeni a obviněni z velezrady. Operaci měl podle SBU vést důstojník maďarské vojenské rozvědky, píše Guardian. Ukrajina následně vyhostila dva maďarské diplomaty.
Maďarské ministerstvo zahraničí vyjádření SBU označilo za „antimaďarskou propagandu“, Ukrajina podle něj nepřednesla žádné důkazy. A 9. května vyhostilo dva ukrajinské diplomaty s odůvodněním, že šlo o ukrajinské špehy, píše Reuters. Podle maďarského premiéra Viktora Orbána měla s ukrajinskými tajnými službami spolupracovat i nejmenovaná „maďarská opoziční strana“. Tím mohl myslet stranu Tisza, která směřuje k vítězství v parlamentních volbách v roce 2026. Důkazy nepředložil.
Orbán též řekl, že „Ukrajina zahájila koordinovanou kampaň k očernění Maďarska, aby podkopala naši iniciativu uspořádat referendum o členství (Ukrajiny) v EU“. Následně Maďarsko pozastavilo jednání s Ukrajinou o právech menšin naplánované na 12. května, které mělo řešit právě postavení Maďarů na Ukrajině, uvedl server Euronews.
Krátce poté měla maďarská armáda na severu země sestřelit ukrajinský špionážní dron, uvedla maďarská média. Podle jejich zdrojů šlo o ukrajinský test připravenosti maďarské armády a „součást zpravodajské války“. Ukrajina na zprávu nereagovala.
O zhoršujících se vztazích svědčí i nové video v kampani Orbánovy strany Fidesz. V něm například zaznívá, že „obchod s drogami a zbraněmi je specialitou ukrajinské mafie (…) válka jim do rukou dala zbraní ještě víc“ a „pokud se Ukrajina připojí k EU, ukrajinská mafie přijde do Maďarska bez překážek,“ píše například Deutsche Welle.
🔎 Kontext: V ukrajinské Zakarpatské oblasti, která byla po staletí součástí Uherského království a mezi válkami Československa, žije kolem 80 tisíc etnických Maďarů. V celé zemi jich je kolem 150 tisíc. Často mají blíže k Budapešti než ke Kyjevu.
Orbán opakovaně kritizoval Ukrajinu za přístup k maďarské menšině. Jeden z hlavních sporů vychází z přijetí jazykového zákona v roce 2019, který zavedl používání ukrajinštiny jako jediného státního jazyka na úřadech nebo ve školách.
👀 Co dál sledovat: Vztahy mezi zeměmi jsou mimořádně napjaté, přičemž budoucí vývoj se nemusí točit jen kolem maďarské menšiny. Situaci může určovat například i pozice maďarské opoziční strany Tisza nebo postoj EU. Nejsou vyloučené ani další incidenty na maďarsko-ukrajinských hranicích.