Pochybnosti a 50 tisíc stížností. Polsko čeká na verdikt, zda prezidentské volby platí

Obrázek
Vítěz polských voleb Karol Nawrocki ve městě Řešov.
Vítěz polských voleb Karol Nawrocki ve městě Řešov.
Svět

Nedávné prezidentské volby v Polsku provázejí pochybnosti a podezření z nesrovnalostí. Přes 50 tisíc stížností a spory o legitimitu soudu vyvolávají otázky, zda bude výsledek platit – a jaký dopad to bude mít na stabilitu země.

🚩 Proč je to důležité: Pochybnosti o výsledcích voleb se odehrávají v atmosféře politického napětí a právní nejistoty, která může mít dlouhodobé dopady na důvěru ve státní instituce.

➡️ Co se stalo: Polská opozice po vítězství Karola Nawrockého v prezidentských volbách slavila. Konzervativec Nawrocki kandidoval s podporou hlavní opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS) a vyhrál jen těsně, ve druhém kole získal 50,9 procenta. Přesto byl jeho úspěch vnímán jako porážka současné vlády vedené premiérem Donaldem Tuskem. 

Krátce po volbách se však začaly objevovat výzvy k přezkoumání výsledků kvůli údajným nesrovnalostem v některých okrscích.

Koncem minulého týdne pak generální prokurátor a ministr spravedlnosti Adam Bodnar uvedl, že zřizuje vyšetřovací tým, který přepočítá hlasy v 296 okrscích, informoval deník Gazeta Wyborcza

Podle analytiků by ale ani případná pochybení v těchto okrscích nestačila k tomu, aby zvrátila výsledek voleb. Nawrockého protikandidát Rafal Trzaskowski totiž získal o 380 tisíc hlasů méně.

Platnosti voleb v Polsku posuzuje Nejvyšší soud. Ten má nyní čas do 2. července, aby se oficiálně vyjádřil a zhodnotil stížnosti podané na průběh hlasování.

Podle německé stanice Deutsche Welle soud obdržel přes 50 tisíc stížností. K jejich podání přitom Poláky fakticky vyzývali i někteří členové Tuskovy vlády. Většina stížností však byla zatím odmítnuta kvůli formálním chybám.

Některá média poukazují i na to, že lhůta do 2. července je příliš krátká na důkladné přezkoumání všech připomínek i případné přepočty hlasů. Soud ale tato tvrzení odmítá.

🔎 Kontext: Kontroverzi prohlubuje skutečnost, že o platnosti voleb rozhoduje Komora mimořádné kontroly a věcí veřejných Nejvyššího soudu. V komoře jsou soudci jmenovaní převážně během vlády PiS a instituce Evropské unie ji nepovažují za nezávislou.

Stejná komora v minulosti potvrdila výsledek parlamentních voleb, na jejichž základě vznikla současná Tuskova vláda. Zpochybnění její legitimity tak otevírá složitou právní i politickou otázku. „Polská justice je v současnosti v naprostém chaosu,“ prohlásila předsedkyně Nejvyššího soudu Małgorzata Manowská pro Deutsche Welle.

👀 Co dál sledovat: V Polsku se nyní mluví o „zfalšovaných volbách“ nebo naopak o údajné snaze Donalda Tuska zabránit nástupu opozičního prezidenta. Neočekává se, že by verdikt Nejvyššího soudu tyto spory ukončil – ať už bude jakýkoli.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku