Vztahy Spojených států a Izraele jsou v krizi. Trump opakovaně obchází Netanjahua

Obrázek
Prezident Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Prezident Donald Trump a izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Svět

Když americký prezident Donald Trump ohlásil návštěvu Blízkého východu, média upozorňovala, že se tentokrát nechystá do Izraele. Před „největším spojencem Ameriky“, jak Izrael běžně americká média a politici nazývají, dal přednost arabským zemím. 

🚩Proč je to důležité: Bývalo pravidlem, že americký prezident – a zvlášť ten republikánský – bude zplna podporovat Izrael a že Amerika bude blízkovýchodní politiku s Izraelem koordinovat. Kroky amerického prezidenta Donalda Trumpa z posledních týdnů ale ukazují, že časy se možná mění.

➡️Co se stalo: List Jerusalem Post dokonce otiskl úvahu, zda Trump během setkání s arabskými vládci nepodnikne kroky k uznání palestinského státu. Znepokojení dospělo tak daleko, že americký velvyslanec v Izraeli, Mike Huckabee, spekulace odmítl. Pozdvižení může sloužit jako ilustrace nejistoty, která se kolem izraelsko-amerických vztahů rozvinula. 

Podle izraelských médií mají neshody i osobní rozměr. Trumpa údajně izraelský premiér Benjamin Netanjahu frustruje, a to například jeho vedení války v Gaze a jeho snahy iniciovat útok na Írán. S ním přitom USA vedou jednání o jaderném programu a o možnostech restartu vztahů.

List New York Times uvádí, že by izraelský plán útoku, který Trump odmítl, navíc vyžadoval americkou vojenskou pomoc.  Jak uvádí Washington Post, Trump odsunul Netanjahua stranou právě také ve zmíněné otázce rozhovorů s Íránem o jaderném programu.

V březnu Trump spustil vojenskou operaci proti hútíjské organizaci Ansar Alláh v Jemenu, jejíž členové útočili především na Izrael jako odvetu za bombardování Gazy. Očekávalo se, že se USA podaří Hútíe přinutit k zastavení vojenských akcí proti Izraeli.

Trump ale počátkem května vyhlásil vítězství, oznámil, že Hútíové jsou stateční a vojenskou operaci zastavil – a to k překvapení Izraele, se kterým USA rozhodnutí nekonzultovaly, píše například Axios. Situace se tudíž víceméně vrátila do stavu před americkou intervencí a Hútíové (podporovaní Íránem) dál na Izrael útočí.

Trumpova administrativa také navázala před Izraelem skrytý dialog s palestinskou organizací Hamás, což vedlo k osvobození Edana Alexandra, muže s izraelským i americkým pasem, který byl od 7. října 2023 jedním ze zajatců Hamásu. Tento krok americké administrativy mohl značně podkopat vyjednávací taktiku Izraele ohledně rukojmích Hamásu, píše Axios.

🔎Kontext: Benjamin Netanjahu současný stav izraelsko-amerických vztahů označil za „krizový“, uvádějí izraelská média. Během jednání zahraničního a obranného výboru Knesetu dokonce uvedl, že se Izrael bude „muset začít odpoutávat od americké vojenské pomoci“. Ta jen v peněžní výpomoci činí zhruba čtyři miliardy dolarů (cca 90 miliard korun) ročně a byla po desetiletí pilířem americko-izraelských vztahů. 

Podle některých zdrojů Trump Netanjahuovi stále zazlívá i to, že v listopadu 2020 pogratuloval k volebnímu vítězství prezidentovi Joeu Bidenovi – zatímco Trump stále rozporoval výsledky voleb. Trump to vnímal jako zradu a nevděk, doslova řekl: „Bibi (Netanjahu) mohl zůstat zticha, udělal hroznou chybu (…) Ať jde do p**ele“.

👀Co dál sledovat: Budoucí vývoj naznačí i izraelská reakce na Trumpovu návštěvu Blízkého východu nebo na další jednání s Íránem. V Izraeli situace vzbuzuje otázky ohledně závislosti židovského státu na amerických zárukách.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku