Knihou roku jsou Letnice. Vyprávění o vsi, kde se dějí zázraky

Obrázek
Miroslav Hlaučo s oceněními DILIA Litera za debut roku a Magnesia Litera za Kniha roku.
Miroslav Hlaučo s oceněními DILIA Litera za debut roku a Magnesia Litera za Kniha roku.
Art

Knihou roku se v soutěži Magnesia Litera stal román, který uhranul čtenáře i porotu, literární debut Miroslava Hlauča Letnice – Rozpomínání na konec světa. Kniha, kterou loni vydalo nakladatelství Paseka, bodovala také v kategorii debut roku a patří mezi nejprodávanější tituly letošního roku. 

🚩 Proč je to důležité: Ceny Magnesia Litera jsou nejprestižnější tuzemská literární soutěž, v níž o vítězi hlavní kategorie Kniha roku rozhoduje porota složená z více než dvou stovek zástupců literární veřejnosti od univerzitních badatelů až po knihovníky a knihkupce. Vítěz získává finanční odměnu ve výši 200 tisíc korun, úspěch v soutěži znamená pro všechny oceněné autory zvýšení prodejů v knihkupectvích. 

🏆 Kniha roku: S Letnicemi Miroslava Hlauča se pojí adjektiva jako originální experimentální, překvapivé. Dílo sedmapadesátiletého debutanta, který pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií, překvapivé rozhodně je. Odehrává se v prvních letech 20. století, kdy se tradiční svět střetával s moderním a staré zvyklosti ustupovaly vědě a pokroku.

Hlaučo vystavěl příběh obyvatel zapadlé vsi Svatý Jiří s nevšední fantazií. Porota text s prvky magického realismu ocenila jako dílo, které je venkovskou idylou i velkým románem plným ironie a vtipu.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

📘 Próza roku: Literu za prózu získal soubor více než dvou desítek krátkých textů spisovatele, dramatika a divadelní režiséra Jana Antonína Pitínského s názvem Domácí potřeby (vydalo nakladatelství Větrné mlýny). Jeho krátké příběhy obyčejných lidí porota ocenila pro jejich osobitě stylizovaný, hravý jazyk, svébytnou poetiku a schopnost navázat na tradici Nerudových či Hrabalových figurek a figur.

📙 Poezie: Básnická sbírka Ahava Tomáše Tomáška získala literaturu v kategorii poezie (vydala Triáda). Ahava znamená v hebrejštině láska - a hloubku zachycených emocí ocenili také porotci: „Procházet krajinou zachycenou ve sbírce Tomáše Tomáška znamená sytit se z lásky velkého básníka, který dozrál k obdivuhodné úspornosti a zároveň intenzitě výrazu,“ vysvětlují svůj verdikt.

📕 Kniha pro děti, naučná literatura: Literu za knihu pro děti a mládež získala Bára Dočkalová a její příběh o dětském přátelství s názvem Kost (Il. Zdenka Holub Převrátilová, Labyrint), v kategorii naučné literatury zvítězila Alena Hadravová s dvousvazkovým dílem Řecké mýty v literární a výtvarné tradici (Academia/ÚSD AV), které přibližuje každodenní život Řeků a Římanů.

V kategorii Kniha roku hlasovalo celkem 239 zástupců literární veřejnosti, v kategorii DILIA Litera za debut roku jich bylo 233. V Kosmas Ceně čtenářů hlasovalo celkem 7840 čtenářů. O Ceně Magnesia za přínos knižní kultuře rozhodli členové pořádajícího spolku Litera, v ostatních kategoriích hlasovaly pětičlenné odborné poroty.

📖 Publicistika, nakladatelský čin: Autorky Šárka Homfray a Lucie Václavková, oceněné Literou za publicistiku, v knize Pay Gap: Kratší konec provazu (Nakladatelství Alarm) vycházejí ze své úspěšné podcastové série, v níž zkoumají postavení žen na trhu práce. Nakladatelským činem letošního ročníku je obsáhlá dvoudílná publikace Zuzany Meisnerové Wismer, Lukáše Bártla, Roberta Krumphanzla a kol. System Langhans I. a II. (Spolek PRO Langhans) mapující dějiny slavného pražského fotografického studia.

📔 Překlad, detektivka, fantasy, humor: Literu za překladovou knihu získala severská sága Usedlost Marii Turtschaninoffové, kterou ze švédštiny přeložila Marie Voslářová (vydalo Argo). Detektivkou roku se stalo Panoptikum pana Perkinse Ilony Dobrovolné (MOBA). V kategorii fantastiky zvítězil Jakub Hussar a jeho X-Tal (Argo), a cenu za nejlepší humoristickou knihou získalo dílo Albrechta Smutena: Kapitán Chemo (Epocha).

🤩 Přínos, cena čtenářů: Potřetí se udělovala také čestná cena za přínos knižní kultuře určená osobnostem, jejichž práce není přímo spojena s vydáváním knih. Získali ji Dana Kalinová, Jan Kanzelsberger a Ivo Železný za založení a vedení knižního veletrhu a festivalu Svět knihy Praha. Cenu čtenářů Kosmas, pro kterou hlasovala čtenářská veřejnost od letošního ledna, získala literární zpověď Tomáše Šebka: Objektivní nález – Moje nejtěžší mise, která patří mezi bestsellery nakladatelství Paseka.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku