Kouzelný svět Jiřího Trnky připomene retrospektiva v pražské Ville Pellé

Pod názvem Trnka – příběh legendy představí pražská galerie Villa Pellé rozsáhlou retrospektivu Jiřího Trnky, jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 20. století. Výstava potrvá od 21. května do 31. srpna 2025.
🎨 Proč na to jít: Tvorba výtvarníka, ilustrátora, scenáristy a jednoho z nejvýraznějších autorů českého animovaného filmu a zakladatele legendárního studia Bratři v triku ovlivnila celou řadu generací. Expozice ve Ville Pellé bude první komplexní výstavou Jiřího Trnky v Praze od roku 1992.
🔎 O čem to je: Trnkovy knihy jako Špalíček, Broučci, Dobrý voják Švejk, Sen noci svatojánské a další stále inspirují čtenáře po celém světě. Interaktivní multimediální výstava nabídne mimořádně široký pohled na autorův život i dílo.
Návštěvníci budou mít možnost objevovat známé i méně známé ilustrace knih, filmové i divadelní loutky, dávné autorovy novinové anekdoty, polychromované plastiky či obrazy, v nichž zpracovával téma domova a divadla. Chybět nebudou ani květinová zátiší, portréty blízkých i vlastní autoportréty. Umělcovu osobnost a tvorbu přiblíží také několik dokumentárních filmů a interaktivní průvodci, kino a herna pro děti.
Výstava, kterou kurátorsky připravila Marie Vítková, vznikla v úzké spolupráci s rodinou Jiřího Trnky.
📢 Co kdo říká:
Vladana Rýdlová ředitelka galerie Villa Pellé: „Jiří Trnka je ikonou české výtvarné scény 20. století. Jeho dílo je jakýmsi rodinným stříbrem, které svým významem propojuje generace. Výstava je připravena nejen pro přímé pamětníky jeho tvorby, ale i pro dnešní děti, které se mohou možná i poprvé ponořit do magického světa jeho filmů, ilustrací a pohádkových příběhů.“
Martina Vítková, kurátorka: „Vybírala jsem z množství materiálu to, s čím se chceme jako čtenáři znovu potkat. S oblíbenými ilustracemi z dětství. Místy i strašidelnými, ale většinou velmi poetickými. Zaměřila jsem se na různorodé výtvarné techniky, zvláště na otisk, ale také na pohádky s hrdiny a se zvířátky, které mohou k tvoření inspirovat i současné děti, jež vyrostly už na jiných vizuálních představách.“
🔎 Kontext: Expozice neopomene ani Trnkovo přátelství s Janem Werichem, s nímž se kreslíř znal od scénografické práce pro Osvobozené divadlo, či spolupráci s Františkem Hrubínem. K vidění budou i snímky spřátelených fotografů, nejčastěji Václava Chocholy. Trnkova osobnost se návštěvníkům přiblíží i prostřednictvím karikatur Adolfa Hoffmeistera.
Pro výstavu budou zapůjčeny filmy z České televize, Krátkého filmu a Národního filmového archivu a originály ilustrací ze sbírek Národní galerie v Praze. Nadcházející výstava není podle organizátorů jen retrospektivou, ale i snahou přiblížit Trnkovo dílo nové generaci.
Jiří Trnka (1912–1969) je považován za jednoho z nejvýznamnějších tvůrců české kinematografie. Jeho práce se stále těší mezinárodnímu uznání. Byl loutkářem, profesorem na UMPRUM i tvůrcem autorských filmů. Založil studio Bratři v triku a Loutkové studio Jiřího Trnky.
Jeho filmy vítězily na mezinárodních festivalech, získal Andersenovu cenu a třikrát cenu Mélièsovu. Trnkovo jméno znal Jean Cocteau. Do Trnkova studia se přijeli podívat v roce 1952 i lidé ze společnosti Walta Disneye. Podílel se na Expu v Bruselu 1958 a v Montrealu 1967. Ilustrační tvorbou je spojen především s básníky Nezvalem a Hrubínem.