Líný víkend: Tajemství Vatikánu, krása obyčejnosti a český Verdi

Lenošení je luxus a doporučuje ho deset britských vědců z deseti! (A také náš respondent Miroslav Hlaučo v 21 otázkách Publika). Pokud se vám právě tenhle víkend nikam nechce, nevyčítejte si to. Přinášíme tři tipy na kulturní zážitky, kvůli kterým nebudete muset opouštět domácí pohodlí.
🎥 Film
Konkláve, Dva Papežové
V souvislosti s úmrtím papeže Františka vzrostla sledovanost loňského oscarového snímku Konkláve o neuvěřitelných 3200 procent. Dramatický film o volbě nového papeže s Ralphem Fiennesem v hlavní roli sleduje jeden z nejutajenějších a nejstarších rituálů světa - a podle New York Times tak činí s neobyčejnou přesností. Mezi svých svých 10 nejoblíbenějších filmů roku 2024 snímek zařadil také bývalý americký prezident Obama. K vidění je momentálně na streamovacích platformách Prime Video nebo Apple TV. Pokud chcete tajemné rituály Vatikánu prozkoumat zevrubněji, na Netflixu je k vidění také film Dva papežové s Anthony Hopkinsem a Jonathanem Prycem. I tento snímek zaznamenal po papežově úmrtí prudký nárůst sledovanosti.
🎵 Hudba
Bedřich Smetana: Má vlast // Česká filharmonie, dir. Semjon Byčkov
Proč si v jarních dnech nepřipomenout tuhle klasikou všech klasik. Navíc když si za ní čeští filharmonici právě přivezli prestižní ocenění z Londýna. Jejich nahrávka Mé vlasti zabodovala v cenách BBC Music Magazine. „Je to jako Verdi pro Italy,” shrnul šéfdirigent Semjon Byčkov význam Smetanovy hudby pro Čechy. Slavné dílo uchopil neotřelým způsobem, oproštěným od nánosů tradice. Oceněnou nahrávku, kterou ČF pořídila v covidovém roce 2021, si lze pustit třeba na Spotify.
O úspěchu českých filharmoniků jsme psali zde
📖 Literatura
Jan Antonín Pitínský: Domácí potřeby
Čerstvě oceněná próza roku v soutěži Magnesia Litera nadchne každého, komu je blízká poetika všednosti, literární hravost i fantaskno. Divadelní autor a režisér J. A. Pitínský v souboru více než dvou desítek krátkých prozaických textů s názvem Domácí potřeby líčí minipříběhy z obyčejného života a využívá k tomu velmi osobitý hravý jazyk. Ostatně sám autor charakterizuje dílo takto: „Příběhy z městečka malého, rychle se ukryj do něho! Příběh tě smutný rozveselí, veselý rozesmutní zas. Nakonec všichni se stmelí, ulice jejich jsou jich vlasť. Příběhu půvabný, začni svou písničku, nechť roste láska na tvém políčku.“ Vydalo nakladatelství Větrné mlýny.
O letošních cenách Magnesia Litera jsem psali zde