Líný víkend: A zase ta oliheň

Co sebou sbalit na prázdniny? Rozhodně notebook a pár knížek. Víkend má být deštivý – a to je pro sledování našich kulturních tipů jednoznačně výhoda.
📺 TV
Squid Game
Netflix
Jestli jste fanoušky této kultovní jihokorejské dystopie, nejspíš už víte, že je na Netflixu k vidění třetí – a definitivně poslední - sezóna Squid Game. Šest epizod uzavírá příběh Seonga Gi-huna (hráč 456), který po nezdaru s revolucí a různých osobních ztrátách opět bojuje o přežití. Jen od 6. července získala třetí sezóna na Netflixu neuvěřitelných 106 milionů zhlédnutí, čímž se stala třetím nejsledovanějším neanglicky mluveným pořadem platformy – hned po předchozích dvou řadách.
Kritika sérii vnímá jako „emocionálně intenzivní a vizuálně drsnou“, fanouškům vadí menší počet epizod a přílišná komplikovanost postav. Rotten Tomatoes dává třetí sérii 78 procent, Metacritic 66/100. Diváci se můžou těšit na velké dramatické finále, kterým se Squid Game loučí.
📘 Literatura
Imma Monsó: Severina a Simeón
vydal Odeon
Román katalánské spisovatelky Immy Monsó je jemně ironickým a hluboce lidským portrétem mladé ženy, která v roce 1962 přichází učit do zapadlé vesnice v Pyrenejích a jejíž život obrátí naruby setkání s místním mužem, kterému vesničané přezdívají Bestie. Severina a Simeón je kniha o tom, co všechno znamená být „jiný“ – a co to obnáší ve světě, který lpí na pravidlech, předsudcích a tradici.
Monsó vypráví s empatií, smyslem pro detail i s humorem. Výsledkem je dílo, které se dotýká nejhlubších vrstev lidského prožívání – a které právem patří k nejvýznamnějším literárním událostem posledního roku. Román Severina a Simeón (v originále La mestra i la bèstia) byl v roce 2024 oceněn Premi Òmnium za nejlepší katalánský román roku.
📔 Komiks
Liv Strömquist: Hovoří Pýthie
Paseka
Švédská autorka Liv Strömquist je jednou z nejvýraznějších evropských autorek současného komiksu. S nekompromisním vtipem komentuje společenské normy, vztahy i kolektivní obsese současnosti. Její knihy jako Ovoce poznání nebo Známosti se staly mezinárodními bestsellery a byly přeloženy do desítek jazyků. V komiksu Hovoří Pýthie se zaměřuje na současný fenomén „self-help“ kultury.
Na pozadí dějin věštění a mystiky – od antických orákul až po horoskopy v lifestylových magazínech – pitvá naši touhu po sebezdokonalování i po zaručených návodech na „lepší život“. S nadhledem si bere na mušku nejen slavné influencery a instagramové terapeuty, ale i hlubší kulturní tendence, které vedou k úzkostem, narcismu nebo k posedlosti vlastním „já“. Hovoří Pýthie je příručka pro všechny, kdo příručkám nevěří – ale přesto chtějí porozumět sobě i světu kolem sebe.