Velký návrat Čapka i raritní Medek. Galerie Kodl bude dražit díla s pozoruhodnou historií

Obrázek
Josef Čapek: Kvetoucí louka
Josef Čapek: Kvetoucí louka
Art

Vzácná díla 18. a 19. století, velká jména meziválečné avantgardy, geometrické abstrakce 60. let i hvězdy současnosti. V pražské Galerii Kodl probíhá výstava děl, která míří do jarní aukce společnosti. Ta proběhne v neděli 24. května na Žofíně.

🎨 Proč je to důležité: Galerie Kodl je nejvýznamnější tuzemská aukční společnost. Mezi největší lákadla letošní jarní aukce patří obrazy Václava Hynaise, Jakuba Schikanedera, Václava Špály, Emila Filly, Františka Janouška, Zdeňka Buriana, Mikuláše Medka, Kamila Lhotáka Františka Muziky, Josefa Šímy, Zdeňka Sýkory či Jana Zrzavého.  

🔎 O co jde: V aukci se letos sešlo 217 uměleckých děl, v řadě případů jde o obrazy s pozoruhodnou historií - jejich příběhy po mnoha letech vyplňují bílá místa v dějinách výtvarného umění. 

Po takřka devadesáti letech se do Česka vrací zmizelý obraz Kvetoucí louka Josefa Čapka z roku 1937. Dílo patří do série olejomaleb inspirovaných krajinou Oravy, kam od roku 1930 jezdil Čapek s rodinou. Malba s motivem ženy s dětmi na louce do dražby míří s vyvolávací cenou 5 milionů. Aukce nabídne i další díla Josefa Čapka: Zátiší s broskvemi z roku 1922 nebo Růžičky z roku 1926.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

🔨 Nejvýznamnější díla: Dražit se bude také půvabný portrét Marthe Heuzeyové od Vojtěcha Hynaise s názvem Dáma s vějířem z roku 1888. Mladá žena zachycená na plátně pocházela z rodiny helénisty a orientalisty Léona Heuzeye, která si portréty od Hynaise objednávala opakovaně. Malbu z Paříže do Česka dovezla manželka malíře Jiřího Karse, v roce 1953 přešel do významné olomoucké sbírky. Portrét dámy v plesových šatech se bude dražit za 450 000 korun. Hynais bude na aukci zastoupený také Portrétem Dr. Émile Valtata z roku 1890.

Stabilnímu sběratelskému zájmu se těší také díla Jakuba Schikanedera. Podvečerní výjev Na Karlově mostě z roku 1910 – 1915 zachycuje ženskou postavu v charakteristické zimní mlhavé atmosféře. Dílo, jehož vyvolávací cena je tři miliony korun, bylo původně součástí prvorepublikové sbírky pražského starosty Josefa Rotnágla. 

Malby Františka Muziky Ostrov I z roku 1934 a Ostrov III z roku 1937 patří k autorovým vrcholným dílům. Ačkoliv nebyl členem Skupiny surrealistů, tímto výtvarným směrem se inspiroval a spojil surrealistické prvky s poetikou italské metafyzické malby se zkušenostmi scénografa. Ostrov III se bude dražit za 6 500 000 korun a Ostrov I za 3 miliony korun. 

V aukci se objeví také vzácná a na trhu téměř nedostupná raná práce Mikuláše Medka z roku 1946 Orchidej. Hodnotu díla zvyšuje fakt, že od svého vzniku zůstal v majetku rodiny první majitelky dr. Alice Masarykové, které obraz věnoval autor 21. února 1946, což dosvědčuje štítek s věnováním na rubu. Dílo se bude dražit za 3 800 000 korun.

Světově oceňovaný abstraktní malíř Josef Šíma bude na aukci zastoupený malbou Antaios z roku 1958. Jde o mimořádné dílo z cyklu vznikajícího po autorově tvůrčí odmlce, v němž se Šíma opakovaně vracel k mytologickému motivu Orfeovy brány jako symbolu přechodu mezi světy. Vyvolávací cena tohoto obrazu je 8 milionů korun. 

Za stejnou částku se bude dražit také dílo představitele českého konstruktivismu a geometrické abstrakce Zdeňka Sýkory z roku 1967 Barevná struktura. Sýkora propojoval výtvarné umění a počítačové technologie, od raných šedesátých let ve spolupráci s matematikem Jaroslavem Blažkem využíval možnosti počítače, který mu pomáhal generovat kompoziční varianty jeho abstraktních struktur. Sýkorovo dílo stabilně vzbuzuje sběratelský zájem. 

Současné umění a dobročinnost
Vedle hlavní aukce tradičně proběhnou dvě menší dražby zaměřené na současné umění a dobročinnost. Mezi zastoupené umělce patří například Jiří Černický, Vladimír Houdek, Jan Kaláb, Krištof Kintera, MAATTY, Jan Mikulka, Jakub Nepraš, Jan Poupě, Jaroslav Róna nebo fotografka Alžběta Jungrová, zastoupeni jsou také Josef Bolf, Martin Krajc, Anna Neborová, Rony Plesl, Jakub Tomáš a Michael Rittstein.

Posledních šest jmenovaných umělců vytvořilo svá díla na podporu festivalu Pražské jaro. Artefakty, jež spojuje téma „čas“, budou draženy v charitativní části aukce. Díla je možné si prohlédnout při festivalových koncertech v Rudolfinu (foyer v prvním patře) a v Obecním domě (Riegrův salonek v hlavním foyer Smetanovy síně).

Úvod aukce obstará tradiční charitativní dražba na podporu Centra Paraple. V této části bude možné získat obrazy Emmy Srncové, Jiřího Šťourače, Ellen Jilemnické, Josefa Lieslera, Karla Balcara, Pavla Reisenauera, Štefana Tótha, Zdenky Reinerové a Jiřího Kovaříka. Původní majitelé poskytnou 20 procent z vydražené částky nadaci. 

 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku