Čím sladit Coca-Colu? Trump žádá třtinový cukr, má to pomoci v boji s obezitou

Americký prezident Donald Trump se pustil do boje za zdraví Američanů. Cestou k řešení problémů s obezitou má být změna sladidla v Coca-Cole. Oznámil, že firma přistoupila na jeho žádost, aby přešla z glukózo-fruktózového sirupu na třtinový cukr.
🚩 Proč je to důležité: Boj za zdravější potraviny je důležitý. Kauza má pomoci Američanům k lepšímu zdraví, ukazuje však také, jak je společnost závislá na cukru a ochucených nápojích. Situace trochu připomíná i volání Čechů, aby byl tento nápoj s opravdovým cukrem k mání také na tuzemském trhu.
➡️ Co se stalo: Kromě hesla Make America Great Again je dalším mottem Bílého domu i MAHA: Make America Healthy Again, Ať je Amerika zase zdravá. Ve zprávě zaměřené na zdraví amerických dětí totiž autoři docházejí k poměrně očekávatelnému závěru. Škodí příliš mnoho ultrazpracovaných potravin a kvanta cukru, který tyto potraviny obsahují.
Bílý dům nyní v tiskových zprávách oznamuje, které potravinářské společnosti přecházejí na zdravější potraviny nebo vyřazují některé složky, jako jsou třeba umělá barviva. Například PepsiCo hodlá omezit některé přísady v chipsech Lay’s, Mars zase přestane dávat oxid titaničitý do Skittles.
Podle Trumpova oznámení také Coca-Cola přistoupila na to, že kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy nahradí třtinovým cukrem. Trump uvedl, že to má zlepšit zdraví amerických dětí.
Zpráva, podobně jako řada dalších kroků amerického prezidenta, vyvolala reakci na burze. Akcie hlavních dodavatelů stávajícího sladidla začaly rychle ztrácet hodnotu. Naopak rostla cena cukru. Coca-Cola ale reagovala tím, že změny teprve oznámí a že zatím není rozhodnuto.
V podstatě stejné téma se už řadu let řeší v Česku. Tuzemský výrobce Coca-Coly přešel v roce 2014 z řepného cukru na levnější kukuřičnou náhražku. Ta je sice běžná ve velké části světa, Češi ovšem mohou jen závistivě pokukovat po sousedním Německu, kde se Cola stále sladí cukrem. I v tomto případě firma volání Čechů odmítla klasickou frází o odlišných chuťových preferencích, argumentovalo specifiky českého trhu a jiným očekáváním.
🔎 Kontext: Nahrazení stávajícího sladidla cukrem dává z pohledu zdraví určitý smysl. Hlavním problémem ale je, že pít přeslazené limonády je obecně nezdravé. I malé omezení jejich spotřeby má větší efekt než změna sladidla. Hlavně dětem škodí kofein, který podobně jako cukr vyvolává závislost a který Coca-cola obsahuje.
V komisi, která řeší zdraví Američanů, sedí také ti největší zastánci ekonomické izolace USA a zavádění co nejvyšších cel na dovážené zboží. Změna sladidla přitom znamená vyšší závislost na dovozech, a naopak citelnou ránu pro americké farmáře a výrobce kukuřičného sladidla. Podle Asociace rafinérů kukuřice také ztrátu tisíců pracovních míst.
To v podstatě zdůraznil šéf konkurenční PepsiCo Ramon Laguarta, který televizi CNBC řekl, že vláda by měla nejdříve zkusit zlevnit americký cukr. Pro velké výrobce potravin (a ti pro průměrného Američana potřebují zhruba 30 kilogramů cukru ročně) je levnější kukuřičná alternativa v ročních nákladech výraznou úsporou.
Tlak na výrobce potravin může Donald Trump prezentovat jako svůj úspěch: díky němu se kvalita potravin zlepšila. Z toho nakonec mohou těžit i potravinářské firmy. Budou totiž moci dál prodávat přeslazené nezdravé produkty, ale propagovat je budou s tím, že jsou zdravější, protože už neobsahují například umělá barviva.