Jaderná šlamastyka: obří delegace přiletěla zbytečně, Korejci se soudí mezi sebou

Středa měla být velkým úspěchem jihokorejské jaderné energetiky. Místo podpisu smlouvy na stavbu dvou nových českých reaktorů v Dukovanech ale Korejci řešili úplně jiné věci a psali o mezinárodních ostudách.
🚩 Proč je to důležité: Největší česká zakázka za 407 miliard korun je v ohrožení. Vláda ale ujišťuje, že soudy jen zdržují a zakázka s Korejci nakonec podepsána bude.
➡️ Co se stalo: Termín mezinárodní ostuda je v korejských médiích poměrně častý. V úterý se objevil hned ve dvou souvislostech, které se týkají Česka. Tou první je odložený podpis smlouvy na dostavbu Dukovan a zbytečně velkolepá delegace, druhou je arbitráž, kterou podala společnost KHNP, tedy ta, která má Dukovany stavět, na společnost KEPCO, což je její mateřská společnost.
Korejská média ve středu široce řešila situaci, kdy do Prahy odletěla více než stočlenná delegace včetně tamního ministra průmyslu, náměstků, členů parlamentu a dalších vlivných zástupců státu, aby dodali vážnost slavnostnímu podpisu obřího tendru. Místo toho ale už v době, kdy byl letoun ve vzduchu, Krajský soud v Brně rozhodl o tom, že smlouvu nebude možné podepsat. Korejci tak řeší, proč tuto hrozbu nikdo nebral vážně.
Česká strana se vše pokusila zachránit a hned připravila náhradní program v podobě podepisování smluv o podepsání smluv. Obě strany se ujistily o vzájemné podpoře a česká vláda znovu zopakovala, že korejská nabídka je nejlepší a francouzská EDF jenom zdržuje. V korejských médiích se akcentovalo i to, že se Češi omluvili za vzniklou situaci.
Celý den se čeští a korejští zástupci ujišťovali v tom, že soudy na vzájemné spolupráci nic nemění. Zaznívalo, že by měly brát v potaz zájmy občanů. Ti podle nich chtějí dostatek energie, a to má zajistit právě podpis smlouvy s Korejci. Připravuje se podání kasační stížnosti k Nejvyššímu soudu.
Šéf ČEZ Daniel Beneš zopakoval, že firma by s francouzskou stranou kontrakt nepodepsala. Tedy nepřímo naznačil, že si stěžuje zbytečně, protože kontrakt by nedostala.
Zajímavé je i podání arbitráže, kde KHNP v podstatě napadá svou mateřskou společnost a patrně ukazuje, jaké ve skupině panují vztahy. Jde o miliardu dolarů vícenákladů při stavbě jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech. Tyto peníze Arabové odmítli uznat, byť by měly spadat na jejich bedra. Obě korejské společnosti se už dlouho marně přou o to, na koho toto břímě padne.
Spor může dopadnout i na českou zakázku. Může ukazovat, že Korejci na sebe berou mnoho rizik. Neúspěšný uchazeč v českém tendru, společnost EDF, upozorňuje i na to, že KHNP mohla získat nedovolenou státní podporu své země. Ta by mohla spočívat i v tom, že na sebe v nabídce vezme i rizika, která by si soukromá společnost nedovolila podstoupit.
📢 Co kdo říká:
Premiér Petr Fiala (ODS): „Všichni se nedokázali s výsledkem smířit, to je realita.“
Petr Závodský, šéf společnosti Elektrárna Dukovany II: „Naše zájmy, občanů ČR i akcionářů jsou tím poškozeny.“
Ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN): „V tuto chvíli je důležité, že děláme vše pro to, aby se mohlo ihned po rozhodnutí soudu pokračovat dále.“
🔎 Kontext: Zakázku na stavbu dvou nových reaktorů v Dukovanech za 407 miliard korun získala korejská společnost KHNP. Rozhodnutí napadá neúspěšný uchazeč EDF. Podle nich Korejci nesplnili požadavky tendru a opírají se o státní pomoc. Připomínky zamítl antimonopolní úřad, EDF se ale odvolala k brněnskému Krajskému soudu. První reaktor má být hotový v roce 2036.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Další vývoj ovlivní hlavně rychlost rozhodování soudů.