Políček Trumpovi. Moody’s poprvé v historii snížila rating USA, dodala i peprný komentář

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Business

Po více než sto letech nemají USA nejlepší možné hodnocení úvěrové spolehlivosti, alespoň od agentury Moody’s. Vysvětlení této změny je opatrnou kritikou současného amerického prezidenta. Trhy na to ale reagují jen málo.

🚩 Proč je to důležité: Agentura Moody's držela nejlepší známku amerického dluhu nepřetržitě od roku 1917. Schopnost USA splácet dluhy nikdo otevřeně nezpochybňoval. To se teď mění. 

➡️ Co se stalo: Z kroků a slov amerického prezidenta Donalda Trumpa by se mohlo zdát, že výrazně zlepšuje tamní veřejné finance. Na jedné straně má šetřit díky úřadu DOGE, na druhé zvyšuje příjmy výběrem vyšších cel. Agentura Moody’s ale vidí naopak negativní vývoj. A v pátek o stupeň zhoršila hodnocení amerických dluhopisů.

Šokující krok znamená, že už nepatří mezi ty nejjistější na světě a půjčovat USA není úplně bez rizika. Ve zdůvodnění stojí, že finanční ukazatele USA jsou horší než u dalších států s nejvyšším možným hodnocením a země tak do elitního klubu již nepatří.

Donalda Trumpa i další členy jeho vlády zhoršení ratingu rozčílilo. „Myslím, že Moody’s je opožděný ukazatel,“ uvedl ministr financí Scott Bessent. Trumpův poradce a mluvčí Steven Cheung uvedl, že ekonom Moody’s Mark Zandi je zaujatý a nikdo už jej údajně nebere vážně.

Americké akcie sice v reakci v pondělním obchodování mírně oslabily a úroky na amerických dluhopisech o něco vzrostly, nešlo ale hlavně v kontextu výkyvů posledních měsíců o žádné dramatické změny. Podle agentury Bloomberg se obchodníci snaží zhoršení ratingu ignorovat. 

Moody’s uvádí, že žádná z posledních amerických vlád se s Kongresem nedokázala dohodnout na ničem, co by zvrátilo trend rostoucího zadlužení a tím i rostoucích nákladů na obsluhu státního dluhu. „Nedomníváme se, že současné zvažované fiskální návrhy povedou k podstatnému víceletému snížení mandatorních výdajů a schodků,“ stojí v odůvodnění snížení ratingu. Naopak očekávají další růst deficitů.

V odůvodnění se strefovali i do Donalda Trumpa a jeho útoků na šéfa americké centrální banky FED Jeroma Powella, které podle něj nemění sazby dostatečně rychle. „Ačkoli se poslední měsíce vyznačovaly určitou mírou politické nejistoty, očekáváme, že USA budou pokračovat ve své dlouhé historii velmi účinné měnové politiky vedené nezávislým Federálním rezervním systémem,“ píše Moody’s s tím, že věří, že americké instituce jsou odolné a neoslabí, i když mohou procházet zkouškou.

🔎 Kontext: Agentura Moody’s Ratings (Moody’s) snížila rating dlouhodobých emitentů a prioritních nezajištěných dluhopisů vlády Spojených států amerických z Aaa na Aa1 a změnila výhled z negativního na stabilní. USA si podle Moody’s zachovávají silné stránky: velikost, odolnost a dynamika jejich ekonomiky i role amerického dolaru jako globální rezervní měny. To ale už samo o sobě nestačí.

Během více než deseti let prudce vzrostl federální dluh USA v důsledku neustálých fiskálních deficitů. Během této doby se zvýšily federální výdaje, zatímco daňové škrty snížily příjmy. S růstem deficitů a dluhu a zvyšováním úrokových sazeb se výrazně zvýšily i úrokové platby z vládního dluhu.

„Předpokládáme, že federální dluhové břemeno vzroste do roku 2035 na přibližně 134 procent HDP, oproti 98 procentům v roce 2024,“ píše Moody’s. Podle nich dál poroste podíl mandatorních výdajů v rozpočtu a nikdo se neodváží zvýšit daně.

Moody’s neočekává, že by mohlo dojít k dalšímu zhoršení ratingu. Za nepravděpodobné považují situaci, že by se svět odvracel od dolaru jako rezervní měny, žádná alternativa nyní na obzoru není. Nepředpokládají ani takové oslabení amerických institucí, které by vedlo k odlivu investic. Naopak reformy, které by zpomalily a případně zvrátily zadlužování, by mohly vést k návratu na Aaa.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku