Smlouva na dostavbu Dukovan se může podepsat. Antimonopolní úřad dal zelenou

Šéf antimonopolního úřadu Petr Mlsna definitivně rozhodl, že podpisu smlouvy na stavbu nových reaktorů v Česku už nic nebrání. Neuznal připomínky francouzské EDF.
🚩 Proč je to důležité: Jde o největší zakázku v českých dějinách. Hrozilo, že antimonopolní úřad vrátí vše na začátek a stavba nových reaktorů nabere další zpoždění.
➡️ Co se stalo: Ve čtvrtek šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) oznámil, že další překážka dostavbě jaderné elektrárny Dukovany padla. Námitky francouzské společnosti EDF, která se účastnila soutěže o dostavbu, úřad neřešil. EDF si totiž stěžovala špatným způsobem, a proto byla námitka zamítnuta.
Smlouva se tak může podepsat s korejskou společností KHNP. Jenže úplně jasno zatím není. Podle agentury Bloomberg se totiž čeká na to, zda český stát celý projekt ještě nepřevezme do svého vlastnictví.
Formálně má smlouvu podepsat firma Elektrárna Dukovany II, kterou plně vlastní společnost ČEZ. Nyní se ale vede debata, zda tuto společnost a tím i celou dostavbu Dukovan nepřevezme český stát. Tím by se řada věcí usnadnila.
Pro ČEZ je problematická hlavně nutnost výrazného zadlužení. Nezbývalo by pak dost prostředků na další nutné investice. Také případná státní podpora by byla snadněji obhajitelná než v případě ČEZ, která je polosoukromou společností. Převzetí Elektrárny Dukovany II státem ale nikdo oficiálně nepotvrdil a jde tak pouze o informace z anonymních zdrojů.
Podpis smlouvy se očekává v dalších týdnech. Původně k němu mělo dojít do konce března. Náklady na dva nové reaktory v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První z nich by měl být podle stávajícího harmonogramu hotový v roce 2036.
📢 Co kdo říká:
„Jako preferovaný uchazeč budeme i nadále vyvíjet maximální úsilí, abychom dosáhli úspěšného uzavření smlouvy a realizace projektu,“ uvedla k rozhodnutí korejská KHNP.
„Jsme přesvědčeni, že v rámci výběru preferovaného uchazeče jsme postupovali od první chvíle v souladu s platnými zákony a první prováděcí smlouvou uzavřenou mezi Českou republikou, ČEZ a EDU II,“ řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
„Je v zájmu naší energetické bezpečnosti, českého průmyslu i tlaku na snižování cen energií, abychom v nejbližším možném termínu podepsali kontrakt s KHNP,“ uvedl ministr průmyslu Lukáš Vlček (STAN).
🔎 Kontext: Francouzská společnost EDF v námitkách poukazovala na prostý fakt – pokud se firmy KHNP a americký Westinghouse až v lednu dohodly na licencování technologií, implikuje to, že v době podání nabídky na dostavbu Dukovan neměli Korejci nabízené technologie ve svém vlastnictví. Úřad oprávněnost připomínek vůbec neřešil.
Společnost EDF nekomentovala, zda podnikne nějaké kroky ve snaze rozhodnutí ještě zvrátit. Může se ještě obrátit na soud.
O výstavbě dvou nových jaderných reaktorů rozhodla vláda loni v červenci. Dala přednost nabídce KHNP před nabídkou EDF. Další uchazeč – Westinghouse – vypadl ze soutěže už dříve. Formálně o pořadí, případně vylučování uchazečů rozhoduje společnost ČEZ, vláda má ale pravomoc uchazeče vylučovat s poukazem na bezpečnostní zájmy země, tím má výsledek tendru prakticky ve svých rukou.
Výstavba nových jaderných reaktorů v Česku je pro budoucnost české energetiky klíčová, všechny strategie s nimi počítají, bez nich by bylo Česko energeticky výrazně deficitní zemí.