Akademický senát ČVUT odhlasoval návrh na odvolání rektora Petráčka. Pro byla většina

Na mimořádném zasedání Akademického senátu Českého vysokého učení technického v Praze ve středu senátoři valnou většinou odhlasovali, že rektor Vojtěch Petráček má osm měsíců před koncem svého druhého mandátu skončit. Návrh nyní ještě musí projít přes ministra školství a následně poputuje k prezidentovi, který jej dle zákona může odvolat.
🚩 Proč je to důležité: Ze čtyřiceti čtyř senátorů jich pro odvolání Vojtěcha Petráčka hlasovalo 39. Akademický senát univerzity se sejde opět příští týden ve středu, kdy řekne, jak se dále bude pokračovat. Senát bude muset volit nového rektora.
➡️ Co se stalo: Rektor ČVUT Vojtěch Petráček v posledních dnech čelil kritice, která se týkala zejména hospodaření školy. V médiích se objevily například informace o tom, že náklady na poradenské a právní služby měly za jeho vedení vzrůst během šesti let mnohonásobně. Část poradenských služeb měla poskytovat také společnost, ve které figuruje Petráčkův syn.
Zasedání trvalo zhruba hodinu. Hlavním bodem byl právě návrh na odvolání rektora, který předložil Jiří Vokřínek z fakulty elektrotechniky.
„Můj návrh je založen na tom, že byla překročena tolerance Akademického senátu,” pronesl Vokřínek během jednání s tím, že mu se sepsáním návrhu pomohli další senátoři. Popsal také, že ke kroku je vedla frustrace ze současné situace a z toho, že rektor překročil hranice.
Před senátory následně předstoupil Petráček s připravenou řečí, kterou četl. Na začátek uvedl, že návrh přijímá s respektem a váží si toho, že je věcný. Zároveň přiznal, že komunikace není jeho silnou stránkou. Dodal ovšem, že chce zachovat integritu školy a rád by svůj dokončil mandát.
Ke kritice následně uvedl, že podle něj nedošlo k ohrožení hospodaření ČVUT a hospodaření bylo v pořádku. Nárůst nákladů na právní služby však připustil. Zdůraznil ovšem, že během jeho vedení se postavení školy vylepšilo v rámci mezinárodního srovnání.
O slovo se následně přihlásila místopředsedkyně senátu Anna Marie Černá, která zastupuje studenty. Ta upozornila na „nebývalou” shodu děkanů v otázce, že by rektor měl odstoupit.
Na hlasování měli senátoři dvacet minut. Podle jednacího řádu jsou pro schválení návrhu na odvolání rektora potřeba tři pětiny hlasů všech senátorů, tedy 27 z celkových 45, které senát má. Pro návrh hlasovalo celkem 39 senátorů z celkových 44, kteří se zasedání účastnili v sále či online.
❓Co bylo Petráčkovi v návrhu vyčítáno: Podle části členů Akademického senátu ČVUT nebyl dlouhodobě schopen řídit hospodaření univerzity. Konkrétně kritizovali to, že náklady na poradenské a právní služby měly v době vedení Petráčka, tedy mezi lety 2018 a 2024, vzrůst z 8,8 milionu korun až na 29 milionů.
Za jeho vedení se také měla zbrzdit rekonstrukci některých budov vysoké školy či Strahovských kolejí. Po dobu více jak roku nedošlo k vypsání výběrové řízení na obsazení pozice kvestora.
📢 Co kdo říká:
Vojtěch Petráček, rektor ČVUT: „Jsou to pro mě velmi důležité hodnoty, k nim bezesporu patří akademické svobody, svoboda projevu a vyjadřování. V rámci toho také byl akademickému senátu předložen návrh na mé odvolání. Je mi samozřejmě líto a mrzí mě, že jsem byl odvolán na sklonku mého působení ve dvou funkčních obdobích. V nich se mi například podařilo vyřešit ve prospěch univerzity spor se státem o dvě miliardy korun, zabránit finančním ztrátám a dalším zděděným kauzám.”
Jiří Vokřínek, člen senátu z fakulty elektrotechniky a předkladatel návrhu: „Reprezentoval jsem náladu v senátu. Ta pramenila z dlouhotrvající nespokojenosti s kontrolou i stavem hospodaření, kde byly nějaké nejasnosti, které si senát nebyl schopen s panem rektorem schopen vyjasnit. A vyvrcholilo to dnes tím, že senát jako samosprávný orgán zareagoval a prohlásil svou vůli. A jsem rád, že ta vůle byla tak silná, protože to dává legitimitu mému přesvědčení a myšlenkám, že je potřeba odvolání navrhovat.”
Petr Ambrož, předseda legislativní komise Akademického senátu ČVUT: „Přijali jsme zatím návrh na odvolání rektora. Jediný, kdo odvolává rektora je prezident republiky. Lhůty v zákoně na to nejsou.”
🔎 Kontext: Petráček vede školu od roku 2018, jeho druhé funkční období mělo skončit na konci ledna 2026. Akademický senát ČVUT již loni v prosinci vyhlásil volby na nového rektora pro funkční období od února 2026. Uskutečnit by se měly v říjnu. Kandidáti se mohou hlásit do konce května.