O armádu roste zájem. Registrace přibývají, táhnou nižší požadavky i vyšší odměny

Přestože lidí mířících do armády v posledním roce přibývá, stále to nestačí. Do pěti let chce armáda počet lidí v aktivních zálohách zdvojnásobit. Když se započítají i vojáci z povolání, chybí nyní 14 tisíc lidí.
🚩 Proč je to důležité: Náčelník generálního štábu Karel Řehka opakovaně upozorňuje, že se armáda potýká s nedostatkem lidí.
➡️ Co se stalo: V posledním roce se o armádu ucházelo o polovinu více zájemců, přesto se stavy doplňují pomalu. Armáda už reagovala tím, že například snížila vstupní požadavky na fyzické testy. Do požadované formy prý uchazeče dostane sama.
K uvolnění pravidel došlo i ohledně tetování. Před rokem 2023 platilo, že nesmělo být viditelné v uniformě. „Nově tetování na krku, předloktí nebo za ušima není překážkou pro vstup do armády, pokud neporušuje etické a právní normy. Stále však platí, že nesmí být na hlavě (včetně vlasové části) a nesmí mít obsah, který by propagoval násilí, diskriminaci, návykové látky nebo jiný nevhodný životní styl,“ doplnila pro Publico mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková.
Podle ní může být za rostoucím zájmem i příslib, že se má změnit odměňování. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) už dříve uvedla, že chce zvýšit měsíční plat vojáků minimálně o 8300 korun hrubého. Vládní kabinet to má projednat do léta.
Debata se rozvířila také poté, co ministerstvo obrany zveřejnilo změny, které od července přinese novela zákona o vojácích z povolání. Ta mimo jiné zavádí finanční benefity a navyšuje náborový příspěvek až na čtyřnásobek, tedy až na milion korun. Psali jsme o tom zde.
📢 Co kdo říká:
Magdalena Dvořáková, mluvčí generálního štábu české armády pro Publico: „Počty se zvyšují, protože se snažíme oslovit veřejnost, zároveň ale také zjednodušit náborový proces – například postupnou digitalizací procesu vznikem Virtuálního náborového střediska, které ministerstvo spustilo v září 2023. Jak samotné registrace do portálu, tak konkrétní podané žádosti k 30. dubnu tohoto roku vzrostly oproti roku loňskému o 50 procent.“
Karel Řehka, náčelník generálního štábu: „Děláme vše, co můžeme, a snažíme se odstranit problémy na naší straně. Pravda ale je, že na nové cíle budeme potřebovat asi o 7500 lidí více. To znamená, že při současné naplněnosti se musí armáda posílit asi o 14 tisíc lidí, což je téměř 60 procent současných hodnot.“
🔎 Kontext: Průměrně armáda přijme měsíčně nižší desítky vojáků v aktivní záloze. Aktuálně jich má okolo 4,5 tisíce. Z toho zhruba 10 procent jsou ženy. V letošním roce chce navýšit počet vycvičených aktivních záložáků ještě o bezmála 1400. Do roku 2030 jich chce mít 10 tisíc.
Vojáků z povolání bylo k lednu přes 28 tisíc. Do pěti let by jich armáda chtěla mít třicet tisíc. Nové cíle NATO ale podle Řehky počítají s ještě početnější vojenskou silou. Armáda by potřebovala až 37,5 tisíce členů.