Na sítích se šíří deepfake s Babišem. Podvodníci lákají na „první národní kryptoměnu“

Falešný nigerijský princ, který posílá na e-mail nabídky zázračného zbohatnutí, už netáhne. S technologiemi se posunuli dál i podvodníci. Po sociálních sítích se teď šíří takzvané deepfake video, které zneužívá Andreje Babiše k podvodu s kryptoměnami.
🚩 Proč je to důležité: Technologie, které využívají podvodníci jsou stále sofistikovanější. K rozpoznání skutečné osoby od té digitální je už potřeba značné soustředění a brzy nemusí stačit ani to.
➡️ Co se stalo: Vypadá to jako zpravodajská reportáž televize Nova. Moderátor předává slovo digitální postavě, která vypadá a mluví jako Andrej Babiš. A ta začíná vážným hlasem svůj státnický proslov.
„Chci, aby to slyšel každý Čech, dnes spouštím první národní kryptoměnu a každý občan České republiky se může stát jejím investorem,“ říká falešný Babiš v úvodu videa. Následně prezentuje podvodný projekt, kde slibuje zázračné zhodnocení vstupního poplatku 6 tisíc korun na pasivní příjem 250 tisíc korun měsíčně.
„Mým cílem je zcela zničit chudobu v naší zemi,“ říká mimořádně přesvědčivá digitální figura. Nezapomene zdůraznit, že investice je bez rizika, že je určená pro každého a že není potřeba mít ekonomické znalosti, ani zkušenosti s investováním.
Podle mluvčího hnutí ANO Martina Vodičky se podobný podvod neobjevil na sítích poprvé. Způsobů, jak se proti nim bránit, ale hnutí moc nemá.
„Samozřejmě je i nahlašujeme provozovatelům sociálních sítí, kteří ale často mají značnou prodlevu, než dojde k jejich odstranění,“ řekl pro Publico Vodička a dodává, že i když se jedno video podaří odstranit, brzy se na sítích objeví nové.
Podobnou zkušenost má i televize Nova, jejíž logo ve videu figuruje. „Podobných videí se bohužel objevuje stále víc,“ uvedla vedoucí komunikace televize Barbora Dlabáčková. Dodává, že i televize se snaží podvody aktivně blokovat a na ty závažné upozorňuje v reportážích.
🔎 Kontext: Jak může takový podvod probíhat, dobře ilustruje případ z letošního března z Jesenicka. Muž ve věku 59 let viděl na sociálních sítích video, na kterém známý politik propagoval výhodné investice do kryptoměn a akcií.
„Jelikož se mu video zdálo věrohodné, rozhodl se vložit prvotní investici ve výši 7 tisíc korun,“ uvedl Týdeník Policie. O kterého politika přesně šlo, nicméně web nespecifikoval. Následně uběhl rok, kdy se nic nedělo. Po roce se podvodník muži ozval s tím, že z jeho investovaných 7 tisíc korun je už 9 tisíc dolarů a jestli si chce něco vybrat.
„Pod legendou převodu bitcoinů na českou měnu pachatel přesvědčil poškozeného, aby si stáhl aplikaci AnyDesk, díky které mu pomůže převod uskutečnit. Muž se následně přihlásil do svého internetového bankovnictví,“ popsal Týdeník Policie. V tu chvíli už to byla pro zloděje hračka. Nejen že díky získaným údajům vybral z účtu přes bankomat 50 tisíc korun, ale ještě stihl zažádat o úvěr ve výši dalších 300 tisíc korun.