Blažek vysvětloval bitcoiny: získal jsem pro stát miliardu a nehodlám se stydět

Na daru bitcoinů za bezmála 957 milionů korun od Tomáše Jiřikovského odsouzeného za obchod s drogami, nevidí ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nic nelegálního ani neetického. Podle něj soudy neprokázaly původ kryptoměny z trestné činnosti.
🚩 Proč je to důležité: Přijetím daru se zabývá protimafiánský útvar (NCOZ). Policisté se domnívají, že by kryptoměna mohla pocházet z nelegální činnosti.
➡️ Co se stalo: Ministr spravedlnosti Blažek se ve čtvrtek jal vysvětlovat, jak to bylo s darováním bitcoinů, které resort rozprodal v aukcích, jak upozornil web Publico. Podle darovací smlouvy ze 7. března ministerstvo získalo od Jiřikovského 468,468 jednotek bitcoinu. Šlo o 30 procent z celkového objemu kryptoměn.
Blažek včera několikrát zopakoval, že na přijetí daru nevidí nic neetického ani nelegálního. „Neexistuje právní věta, že bitcoiny pochází z trestné činnosti. To je pro mě rozhodující,“ opakoval ministr a podotkl, že to stát musí prokázat, zda jsou bitcoiny nelegální. A pokud by k takovému závěru přeci jen v budoucnu dospěl, finanční prostředky by stejně byly zabaveny a propadly státu. „Eticky jsem neměl o čem přemýšlet,“ dodal šéf justice.
Ministr také prohlásil, že jde o neobvyklou situaci, kdy se ještě nestalo, aby resort získal takový dar. O tom, proč se tak Jiřikovský rozhodl, Blažek polemizovat nechtěl. S mužem se ale dle svých slov nezná, připustil však, že zná jeho advokáta, který resort s nabídkou daru oslovil. Bagatelizoval to však slovy, že zná stovky advokátů.
Ministr také vyloučil, že by darování části bitcoinů mohlo nějak Jiřikovskému pomoci, pokud by policie v budoucnu došla k závěru, že kryptoměnu nabyl nelegálně. Připustil však, že nikdo z ministerstva spravedlnosti původ majetku neřešil.
Policisté se však podle Deníku N domnívají, že Jiřikovský darované bitcoiny nezískal legálně. „Transakce byla provedena z BTC peněženky spojované s nelegálním tržištěm 'Nucleus Market', které do roku 2016 prostřednictvím sítě Darknet umožňovalo realizování nelegálních obchodů,“ uvádí podle serveru policie.
Detektivové prý nevylučují možnost, že „neznámý pachatel ve vysoké funkci ve státní správě“ věděl, že darované bitcoiny pochází z trestné činnosti, a dohodl se s Jiřikovským na daru, který měl zlegalizovat zbylé bitcoiny. To ale Blažek odmítá.
📢 Co kdo říká:
Pavel Blažek (ODS), ministr spravedlnosti: „O bitcoiny na trhu zájem je. Získal jsem miliardu pro tento stát a nehodlám se za to stydět.“ (...) „Proč by člověk, který byl odsouzen, nemohl něco darovat státu, třeba jako formu pokání.“
Radek Vondráček (ANO), poslanec: „Ministr argumentuje tím, že není papír, podle kterého by byly (bitcoiny) z nelegální činnosti. Ale také nemáme papír, že z ní nejsou.“
🔎 Kontext: Jiřikovský v roce 2017 skončil ve vězení za zpronevěru, obchod s drogami a nedovolené ozbrojování. Provozoval on-line tržiště pro prodej drog. V roce 2021 byl propuštěn, načež mu policie vrátila zabavenou elektroniku včetně virtuální peněženky, kde byly bitcoiny.
Tu pak otevřel za přítomnosti notáře a Blažkova náměstka Radomíra Daňhela. „To, že peněženka byla otevřena za přítomnosti úředních osob, zajistilo pro stát i orgány činné v trestním řízení informaci o celkovém počtu bitcoinů dárce, což policie ani za deset let, co měla nosiče k dispozici, nebyla schopna zjistit,“ uvedl resort spravedlnosti s tím, že ze samotného aktu nemá dárce žádný výnos, tudíž nemohlo dojít k legalizaci výnosů z trestné činnosti.
Peníze podle Blažka využije ministerstvo spravedlnosti třeba na elektronizaci justice, protidrogová opatření ve věznicích nebo na projekty dostupného bydlení pro příslušníky vězeňské služby.