Brutalistní socha Rovnováha u Barrandovského mostu ztratila balanc. Ve hře je její kopie

Obrázek
Rovnováha na Barrandovském mostě je nevratně poškozená
Rovnováha na Barrandovském mostě je nevratně poškozená

Obří betonová plastika Rovnováha od akademika Josefa Klimeše, která od roku 1990 stojí u Barrandovského mostu, má kvůli špatnému stavu své dny sečteny. Pražská radnice zvažuje, že nechá vytvořit její kopii.

🚩 Proč je to důležité: Brutalismus má mnoho odpůrců, ale i příznivců. Pořízení kopie Rovnováhy tudíž může naznačit, jak bude s brutalistními objekty nakládáno v budoucnosti. Roli hrají také finance, replika může stát až desítky milionů korun. 

➡️ Co se stalo: Technická správa komunikací plánovala, že Rovnováhu opraví po skončení rekonstrukce Barrandovského mostu, což mělo být letos. Práce by vyšly na zhruba deset milionů korun. Posudek Klokerova ústavu ČVUT, který si objednala pražská radnice, ovšem loni v prosinci odhalil, že je socha velmi vážně poškozená a její rekonstrukce nebude možná.

Podle ústavu v současnosti neexistují dostupné prostředky, kterými by bylo možné plastiku efektivně opravit, protože je nevhodně vyztužena a beton je nevratně poškozen vlivem klimatu. Nyní je obehnána páskou a přibude k ní pevné oplocení. 

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Zkoumáme možnosti výroby kopie. Spolupracujeme na tom opět s Kloknerovým ústavem ČVUT, který již pracuje na projektové dokumentaci. Součástí bude i celkový odhad nákladů. Jasno bude v červnu,uvedl pro Publico náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil (TOP09).

Součástí týmu Kloknerova ústavu je i architekt Petr Tej, který se specializuje na návrhy konstrukcí mostů a lávek a nyní připravuje návrh technického řešení nové Rovnováhy. Podílel se například na pražské lávce HolKa mezi Karlínem a Holešovicemi. 

🔎 Kontext: Posudek Rovnováhy nechala pražská radnice vypracovat již v roce 2019. Už tehdy z něj vyplynulo, že je ve zcela dezolátním stavu a že výroba repliky by stála kolem třiceti milionů korun. Klimešovo dílo je nyní posprejované, několik let je zakrýval obří billboard, jehož odstranění si před třemi lety sepsáním petice vyžádali zastánci pražských brutalistních staveb.

📢 Co kdo říká: „Komunisti psali, že to je mrhání materiálem, kterej je nedostatkovej. Opozice psala, že to je bolševická megalománie. Čili oba tábory se shodly, že se to nemělo dělat. Pravda je, že v dnešní době by to nebylo možný udělat,“ uvádí TSK bez uvedení datace citaci akademického sochaře Josefa Klimeše

Jiří Pospíšil (TOP 09): Vše konzultujeme s paní Ludmilou Mojžíšovou, vnučkou sochaře Josefa Klimeše, která je současně i dědičkou autorských práv.

Plastika Rovnováha
Nesla též přezdívku Červ dobyvatel. V letech 1989 až 1990 ji z litého betonu vytvořil Josef Klimeš. Stojí na pravém břehu Vltavy. Je vysoká šest metrů, rozpětí má patnáct metrů a celá hmota spočívá na ploše cca metr čtvereční. TSK ji na svých stránkách označuje za symbol Barrandovského mostu, náměstek pražského primátora Jiří Pospíšil o ní hovoří jako o brutalistní perle. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku