Češi opanují vrcholky žebříčků. V negativitě vůči Evropské unii

Tři čtvrtiny Evropanů si podle nového průzkumu myslí, že jejich zemi Evropská unie pomohla. Češi jsou podstatně negativnější, tuzemská ekonomika je přitom s Unií silně propojená.
🚩Proč je to důležité: Pohled Čechů na Evropskou unii ovlivňuje například předvolební rétoriku politiků.
➡️ Co se stalo: Průzkum Eurobarometr ukazuje, že pozitivní pohled na Evropskou unii má už jen 32 procent Čechů. Je to nejméně ze všech evropských zemí. Následuje až Řecko (38 %) a Slovensko (41 %).
Do čela žebříčku se ale Češi dostanou rychle - stačí otázku položit opačně - tedy zda Evropskou unii vidí negativně. S tím souhlasí 26 procent dotazovaných. Poté jsou opět Řekové a Francouzi. Například v Polsku jde jen o 9 procent.
Prvenství Češi drží i v postoji, že jejich země ze členství v EU nic nezískala. S tím souhlasí 31 procent respondentů. Podobně negativističtí – s podílem 29 procent – jsou v Bulharsku, Řecku a Rakousku.
Naopak 65 procent Čechů si myslí, že Česko ze svého členství těžilo. V tomto případě jsou skeptičtější Bulhaři. Evropský průměr je 74 procent, což je nejvíce v historii dotazování.
🔎 Kontext: Na druhé straně pomyslné barikády v pohledu na ekonomické výhody pro svou zem jsou obyvatelé Malty, Dánska, Irska a Portugalska.
Obyvatelé zemí, které jsou čistými plátci, přitom často vidí více výhod než příslušníci států, které jsou naopak čistými příjemci. Na jedné straně je například Dánsko, Lucembursko či Nizozemsko, na druhé Bulharsko, Řecko a Česko - které je navíc silnou exportní zemí, kde velká část ekonomiky stojí na propojení s Unií.
Nejpozitivnější pohled na Unii mají Portugalci, následováni Švédy, Iry a Lucemburčany. V srdci Evropy jde pak o Poláky a Němce.
Ve srovnání s dotazováním před půl rokem ubylo Čechů, kteří vidí Unii pozitivně, ale i těch negativních. Přibylo tedy lidí s neutrálním pohledem - nebo těch, kteří zkrátka neví.
💡 Zajímavosti z průzkumu:
- 2/3 Evropanů si myslí, že role Evropské unie by měla být při krizích a bezpečnostních hrozbách silnější. Souhlasí s tím polovina Čechů.
- Obrana a bezpečnost je oblastí, na kterou se má EU podle dotazovaných zaměřit nejvíce. Češi to vidí stejně.
- Témata jako klima a migrace jsou pro průměrného Evropana i Čecha méně důležitá než konkurenceschopnost, průmysl a energetická nezávislost.
- Nejmenší důležitost dávají Evropané kultuře, rozšiřování Unie a euru.
- Že by členské země měly více držet při sobě, si myslí 89 procent Evropanů. Češi o tom mají více pochybností, kladně se vyjádřilo 78 procent dotazovaných.
- 44 procent dotazovaných si myslí, že EU bude hrát ve světě v dalších letech větší roli než dosud, naopak menší roli očekává 18 procent. Optimističtější jsou mladší a/nebo vzdělanější lidé. Češi čekají, že role Unie bude slabší. Pesimističtí jsou hlavně méně vzdělaní, starší a muži.
- Dotazovaní si převážně myslí, že v dalších pěti letech se jejich životní standard spíše zhorší. Nejpesimističtější jsou starší lidé. Češi opět vidí situaci o něco hůře než průměrný Evropan.