K pacientovi přijede ten, kdo bude blíž. Česko a Slovensko mají smlouvu o záchranářích

Kdo bude potřebovat lékařskou pomoc v příhraničí, tomu mohou pomoct záchranáři z obou stran. Česko a Slovensko podepsaly smlouvu, která pomůže zajistit neodkladnou péči v případech, kdy domácí kapacity nebudou stačit.
🚩 Proč je to důležité: Čeští záchranáři mohou podle zákona působit jen na českém území. Po podpisu smlouvy ale budou moci být na místo vysláni záchranáři ze Slovenska, když budou volní a budou k pacientovi blíž.
➡️ Co se stalo: Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) přijede za pacientem ten, kdo bude blíž. „Týká se to akutního stavu – infarkt, cévní mozková příhoda, úrazy i hromadné úrazy. Pokud bude dostupná kapacita v druhém státě a bude rychlejší, tak na místo může přijet,“ popsal Válek. Podle něj se jedná o jednotky případů měsíčně.
Smlouva podepsaná mezi Prahou a Bratislavou se týká příhraničních region. Na české straně jde o Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský kraj, na slovenské pak o Bratislavský, Trnavský, Trenčianský a Žilinský kraj.
Smlouva se vztahuje na pozemní i leteckou záchrannou službu a platit začne po ratifikaci v obou zemích. „Může se stát, že vrtulník na naší straně jednodušeji zasáhne u slovenského nebo českého občana na slovenské straně, přece jenom na Slovensku jsou ty hory vyšší než u nás,“ dodal Válek s tím, že zásahy za hranicemi nekomplikuje ani jazyková bariéra. Leteckou a pozemní záchrannou službu budou koordinovat české i slovenské dispečinky.
📢 Co kdo říká:
Vlastimil Válek (TOP 09), český ministr zdravotnictví: „V akutních případech, kdy jde o každou minutu, nesmí být státní hranice překážkou. Díky této dohodě budeme moci rychleji a efektivněji zasáhnout tam, kde je pomoc nejvíce potřeba.“
Kamil Šaško (Hlas-SD), slovenský ministr zdravotnictví: „Touto smlouvou odstraňujeme zbytečné administrativní překážky a posilujeme to nejdůležitější: schopnost záchranářů dostat se k pacientovi včas a efektivně.“
🔎 Kontext: Podobnou dohodu má Česko i se svými dalšími dvěma sousedy – Německem a Rakouskem. V dohledné době by ji chtělo podepsat také s Polskem.