Ministerstvo chce omezit e-cigarety. Mají 16 tisíc příchutí a oblíbily si je děti

Zatímco u tabákových výrobků už roky není možné prodávat ochucené varianty, prodejci e-cigaret běžně nabízejí verze jako gumoví medvídci nebo marshmallow. Podle ministerstva zdravotnictví jak řada příchutí, tak i vzhled obalů přivádějí ke kouření stále více dětí. Trend má teď zbrzdit vyhláška, která by mohla začít platit v lednu.
🚩 Proč je to důležité: Odborníci varují před rostoucí skupinou nezletilých kuřáků, kteří si svoji závislost budují právě na elektronických cigaretách.
➡️ Co se stalo: Původně byly elektronické cigarety propagovány jako zdravější alternativa ke klasickému kouření. Jenže situace se v poslední době zvrhla a z náhražky se pro mnoho mladých lidí stala spíš zrádná vstupenka do světa závislosti na nikotinu.
📢 Co kdo říká:
Ministerstvo zdravotnictví: „Porovnání studií ukazuje, že děti užívají nikotinové výrobky více než dříve, přičemž se potvrzuje, že na tuto vyšší míru mají vliv právě atraktivní příchutě, ale i balení výrobků,“ uvádí resort v důvodové zprávě své vyhlášky, která má elektronické kouření omezit.
Ondřej Jakob, mluvčí resortu, pro Publico: „Platnost je navržena k 1. 1. 2026, přičemž se samozřejmě počítá s přechodným obdobím.“ Podle ministerstva je primárním cílem vyhlášky omezení takzvaných cukrovinkových příchutí, a také obrázků na balení, které jsou lákavé pro děti a mladistvé. Zastánci elektronických cigaret nicméně tvrdí, že novinka nebude mít očekávaný výsledek.
Antonín Berdych z Komory elektronického vapování, pro Publico: „Vliv na veřejné zdraví bude mít vyhláška jen částečný. Pokud některá ustanovení výrazně omezí legální trh, lidé začnou nakupovat e-cigarety na trhu černém — se všemi riziky, které jim to může přinést. Včetně těch zdravotních.“
🔎 Kontext: Samotných příchutí je na trhu zhruba 16 000. Vyhláška má omezit jenom část z nich. Ty jednodruhové, jako například jablko nebo borůvka, zůstanou. Skončit ale mají varianty jako cukrová vata, marshmallow nebo gumoví medvídci.
Nutnost změny nevyplývá jen z tuzemských zkušeností, ale i z poznatků mezinárodních výzkumů. „Dochází k masivnímu nárůstu používání elektronických cigaret dětmi a mladými lidmi, přičemž v mnoha zemích překračuje míru používání u dospělých. Děti ve věku 13–15 let používají elektronické cigarety ve vyšší míře než dospělí ve všech regionech WHO,“ píše se v důvodové zprávě.
🌍 Situace v zahraničí: Do boje s elektronickými cigaretami letos vytáhly i další evropské státy. Britská vláda už zakázala prodej a nabídku jednorázových elektronických cigaret. Od června je není možné kupovat ani prodávat. Kabinet tímto krokem mimo jiné usiluje o lepší ochranu životního prostředí — jen ve Spojeném království totiž končí na skládkách každý týden miliony těchto výrobků. I britští odborníci navíc upozorňují, že jednorázové elektronické cigarety často lákají nové, začínající kuřáky.
Zatímco ještě před několika desítkami let kouřil tabák každý druhý Brit, dnes cigaretám holduje méně než každý desátý. U elektronických cigaret je ale trend opačný — za poslední tři roky se počet jejich uživatelů zdvojnásobil.
Podobnou změnu schválila i Francie. Parlament v únoru definitivně odhlasoval zákaz prodeje, distribuce a nabídky jednorázových elektronických cigaret. Francie se tak po Belgii stala druhou zemí v Evropě, která tyto výrobky na trhu zakázala. Zákon se vztahuje na všechny přístroje, které se nedají doplnit, ať už mají dobíjecí baterii, nebo ne. Zastánci změny opět argumentovali jak ekologickými aspekty, tak ochranou veřejného zdraví.
👀 Co dál sledovat: Resort zdravotnictví už dostal k vyhlášce všechny připomínky a teď se čeká na jejich vypořádání.