Fentanyl se může rozšířit i v Česku. Tálibán vysázel málo makovic a chybí heroin

Trh s heroinem se bortí. Překvapivě to ale nemusí být dobrá zpráva. Mezi odborníky rostou obavy, že by ho mohl i v Česku nahradit fentanyl, který způsobuje obrovské problémy hlavně ve Spojených státech.
🚩 Proč je to důležité: Zatím je fentanyl v Česku spíše okrajovou drogou. Je ale mimořádně nebezpečný, podle expertů je až 80krát silnější než čistý heroin.
➡️ Co se stalo: Až donedávna byl největším producentem heroinu Afghánistán. Jenže po návratu hnutí Tálibán k moci před čtyřmi lety výrazně poklesla plocha osetá mákem. A bez máku není heroin. Výpadek drogy se začal brzy projevovat po celém světě.
„Snížení dostupnosti heroinu představuje riziko zvýšené nabídky syntetických opioidů,“ varuje ve své nejnovější zprávě o nelegálních drogách české Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti. Nejvýraznější představitelem této skupiny je právě fentanyl.
Hlavními výrobci syntetických opioidů jsou dlouhodobě Mexiko, Čína a Indie. Laboratoře na výrobu fentanylu byly odhaleny i v Evropě, například v Pobaltí, Polsku, Nizozemsku a Belgii. V Česku zatím nebyla objevena žádná.
Podle Národního monitorovacího střediska se fentanyl dostává na český trh převážně extrakcí z náplastí, které uživatelé drog získávají od chronicky nemocných pacientů nebo se jim podaří dostat přímo k lékům.
V roce 2023 se se závislostí na fentanylu v Česku léčilo 23 lidí. Pro srovnání, s heroinem to bylo 640 lidí a s pervitinem 3412 lidí.
🔎 Kontext: Právě opioidy jsou obrovským problémem v USA. Mluví se dokonce o opioidové epidemii, která na severu Ameriky probíhá od 90. let a nyní podle expertů probíhá její čtvrtá vlna. Podle agentury Reuters je fentanyl hlavní příčinou úmrtí na předávkování drogami ve Spojených státech. Za poslední dekádu zemřelo na předávkování syntetickými opiáty více než 450 tisíc Američanů, miliony dalších jsou na nich závislí.
Fentanyl se používá v medicíně pro pomoc vážně nemocným. Při správném dávkování dokáže utišit nesnesitelné bolesti a zlepšit život pacientů, a to zejména v paliativní péči. Jeho zneužívání je ale mimořádně rizikové.
Jde totiž vysoce návykovou látku, která vyvolává fyzickou i psychickou závislost. Charakterizuje ho zvyšování tolerance a potřeba stále větších dávek. Při vysazení drogy se objevují velmi silné a nepříjemné abstinenční příznaky. Jeho hlavní nebezpečí spočívá v tom, že je mnohem silnější než běžné opiáty a k předávkování nebo dokonce úmrtí tak stačí mnohem menší množství.