Maturuje nejvíce studentů za posledních 11 let. Matematice se většina vyhýbá

Maturity startují. Středoškoláky v pátek čekají didaktické testy z matematiky, nebo cizího jazyka - angličtiny a francouzštiny. Začátkem příštího týdne přijde na řadu čeština s literaturou a další cizí jazyky. Čeština je povinná, druhý předmět si studenti mohou vybrat mezi matematikou a cizím jazykem. Největší zájem je tradičně o angličtinu.
🚩 Proč je to důležité: Ve Sněmovně čeká na schválení novinka, která by od příštího roku mohla školní část maturit razantně proměnit. Místo ústní zkoušky by studenti měli možnost vypracovat absolventskou práci, a tu si pak obhájit.
🔢 Státní maturity v číslech: Ke státním maturitám míří silný populační ročník. Ke zkoušce letos poprvé usedne téměř 81 tisíc studentů. Další zhruba čtyři tisíce zkoušku opakují. Dohromady jich tak je skoro 85 tisíc. Počet letošních maturantů je oproti loňskému roku bezmála o 7 procent vyšší.
Jako druhý předmět si většina (80 procent) vybrala angličtinu, stejně jako v předchozích letech. Obstát v ní zkusí na 64 tisíc studentů. Matematiku si letos zvolilo 19 procent maturantů, což je něco přes patnáct tisíc náctiletých. Loni jich bylo o procento méně. Pro matematiku se častěji rozhodují chlapci, vybralo si ji 24 procent z těch, kteří jdou k maturitě poprvé. U dívek jde o 14 procent.
O zbylé cizí jazyky, tedy němčinu, ruštinu, španělštinu a francouzštinu, má zájem jen zlomek. Letos je to asi 1 500 studentů.
🔎 Maturitu čeká změna: Do třetího čtení půjde ve Sněmovně novela, která by měla přinést zásadní změnu v podobě maturit. Školní část, tedy ústní zkoušku, by mohla v některých oborech nahradit absolventská práce a obhajoba. To zejména v případě odborných škol umožní provázat závěrečnou zkoušku s praxí.
„Žák by tak prokázal teoretické znalosti tématu, získané praktické zkušenosti třeba ze stáží nebo z reálného prostředí firem. Současně by tím získal dovednosti spojené s tvorbou písemné práce a celou práci by v závěru ústně obhajoval,“ kvituje Nikola Šrámková, analytička EDUinu.
Náměstek ministra školství Jiří Nantl (ODS) doufá, že do 7. května bude novela schválena. Politická shoda podle něj na změně panuje.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Didaktické testy státní maturity budou pokračovat ještě příští týden v pondělí a úterý. Výsledky budou 15. května. Státní část maturity připravuje už pět let organizace Cermat, která je bude i kontrolovat. Testy nehodnotí známkami, ale procenty a slovy uspěl či neuspěl.
V druhé polovině května a začátkem června studenty čeká ještě školní část maturity. Ty jsou většinou ústní a studenti se dozví výsledek ještě v ten samý den.