Minimální důstojná mzda byla loni téměř 46 tisíc, nedosáhlo na ni 63 procent zaměstnanců

Obrázek
Ilustrační grafika
Ilustrační grafika

Aby mzda pokryla potřeby dospělého s dítětem, volný čas i menší spoření, měla by v Česku za minulý rok činit 45 865 korun hrubého, o 300 korun více než předloni. V Praze a Brně to kvůli vysokým nákladům na bydlení bylo 53 953 korun. Spočítal to tým odborníků z Platformy pro minimální důstojnou mzdu. 

🚩 Proč je to důležité: Pod důstojnou částkou bylo v Česku 63 procent zaměstnaných, ve dvou největších městech 59 procent. Pod hranicí minimální důstojné mzdy bylo loni asi 2,5 milionu pracujících.

➡️ Co se stalo: Minimální mzda loni činila 18 900 korun, průměrná mzda dosáhla 46 165 korun. Experti ve svém výpočtu důstojného výdělku zohlednili náklady na jídlo, bydlení, oblečení, dopravu, zdraví, vzdělání, mobil, internet i menší rezervu a také růst cen.

Mzdu pod vypočítaným důstojným výdělkem mělo loni 56 procent zaměstnanců a 72 procent zaměstnankyň. Ve veřejném sektoru na ni nedosáhlo 56 procent pracujících, v soukromém 65 procent. Důstojnou částku pobíralo v Česku 32 procent mladých do 35 let, v Praze a Brně 35 procent.

📢 Co kdo říká: 

Jan Bittner, ekonom: „Podíl je meziročně o něco menší, přičemž je ale relativně stabilní. Vlivem stagnujících platů ve veřejné sféře se pod důstojnou hranici propadali lidé pracující pro stát. Vykompenzoval to vyšší nárůst mezd v soukromé sféře.

Daniel Prokop, sociolog: „Je důležité říct, že lidi, kteří mají menší mzdy, mají často také menší náklady. Je ale dobré ukázat, že adekvátní mzda je výrazně vyšší než mediánová. Že mzdy jsou v Česku nízké a hodně zdaněné.

🔎 Kontext: Přes dvě desítky odborníků na sociální problematiku, ekonomů, sociologů a politologů pracovaly na konceptu minimálního důstojného výdělku od roku 2016. 

Při výpočtech experti vycházeli z údajů statistického úřadu, ministerstev i dalších institucí. Počítali odměnu za práci na plný úvazek pro člověka, který živí ještě další osobu - dítě či dospělého. Poprvé částku zveřejnili pro rok 2019. Pro loňský rok využili u bydlení místo normativních nákladů ministerstva práce částky z cenových map resortu financí.

Odborníci spočítali loňské měsíční výdaje na přiměřené bydlení s energiemi a službami na 14 373 korun, na potraviny na 8199 korun, na oblečení a obuv na 1496 korun, na dopravu na 1846, na zdraví a hygienu na 1412 korun, na telekomunikace na 1323 korun, na volný čas na 3996 korun a k tomu úspory 4856 korun.

V Praze se proti předloňsku důstojná mzda zvedla o 6235 korun. Částka na bydlení činila 20 076 korun, meziročně o 3943 korun víc. Výdaje na potraviny byly 8443 korun, tedy stejné jako v roce 2023. Stejnou minimální důstojnou mzdu jako v metropoli přiřadili experti i Brnu.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku