Stíhačky s motýlími křídly měly z Máje v létě zmizet. Majitel domu žádá o prodloužení

Obrázek
Motýli na obchodním domě Máj
Motýli na obchodním domě Máj
Česko

Když se na fasádě obchodního domu Máj na Národní třídě v Praze přesně před rokem objevili motýli od sochaře Davida Černého, způsobilo to poprask. Dílo dostalo povolení do srpna, nakonec by ale na místě mohlo zůstat déle. 

🚩 Proč je to důležité: Máj je průkopnickou brutalistní stavbou a navíc je pod památkovou ochranou. Každý zásah tak pozorně sleduje odborná i laická veřejnost. 

➡️ Co se stalo: Dva letouny Spitfire, které mají pohyblivá motýlí křídla, vyvolaly tak bouřlivou debatu o umění ve veřejném prostoru jako už dlouho nic. Instalace od sochaře Davida Černého má i po roce své oddané zastánce i tvrdé kritiky.

Obě strany teď čekají, jestli motýli zůstanou, nebo půjdou dolů. Dílo bylo instalováno coby dočasné loni 19. května a povolení má do letošního léta. Jenže vlastník budovy, společnost Amadeus Real Estate, chce povolení prodloužit.

„Motýli autora Davida Černého mají platné povolení pro umístění na fasádě Máje až do srpna letošního roku. Majitel domu počítá s tím, že žádost o prodloužení této doby podá na příslušné úřady během léta,“ sdělil zástupce vlastníka Karel Samec.

Záležitostí se už zabýval výbor pro kulturu pražského magistrátu. Rozhodl se, že nebude vydávat žádné stanovisko a rozhodnutí nechá plně na památkovém odboru. Prodloužení povolení má nicméně už teď podporu minimálně předsedy zmíněného výboru Jana Wolfa (KDU-ČSL). „Narovinu říkám, že s tím problém nemám. Mně se motýli líbí, ale je to můj názor, ne názor města,“ řekl.

📢 Co kdo říká:

Kateřina Bečková, místopředsedkyně Klubu za starou Prahu, pro Český rozhlas: „Je to kýčovité dílo, má všechny atributy kýče. David Černý lavíruje na hraně kýče, nebo tam občas i jednou nohou spadne. Dělá to nepochybně úmyslně, patří to k jeho image, k jeho výtvarnému vyjádření.“

David Černý, sochař a autor díla, na síti Facebook: „Nejvýznamnějším příkladem vstupu naší země do spojenectví bojujícího proti diktátorům snažícím se ovládnout svět, je pro mě účast československých stíhacích pilotů při obraně Anglie na křídlech RAF. Považuji je za jedny z největších hrdinů československého státu.“

Terezie Nekvindová, historička umění, pro ČTK: „Je to cíleně kontroverzní dílo, s tím cílem bylo i vytvářeno – jako velký reklamní poutač na proměnu budovy někdejšího Máje. Takže svůj úkol to splnilo.“

Pavel Karous, sochař zaměřující se na výtvarné umění ve veřejném prostoru, loni v dubnu pro Aktuálně.cz: „Kdyby osvícený developer postavil obchodní dům na předměstí, kam podle mě nová obchodní centra patří, a na něm by byly kinetické sochy Davida Černého v tomto stylu, nebyl bych vůbec proti. Ovšem v případě brutalismu, který je už tak ohrožený, navíc v centru města, by to chtělo více rozvahy.“

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku