Kuchaře i školníky budou od příštího roku platit obce a kraje. Změnu schválil Senát

Od ledna 2026 budou nepedagogické pracovníky ve školách – jako jsou školníci, uklízečky nebo kuchařky – platit obce a kraje. Dostanou na to příští rok 32 miliard navíc. Senát ve čtvrtek schválil novelu školského zákona, která změnu zavádí. Samosprávy však tvrdí, že navýšení příjmů nemusí pokrýt všechny náklady. Kraje žádají prezidenta, aby zákon vetoval.
🚩 Proč je to důležité: Školská novela obsahuje na pět desítek změn. Zajistit má například větší podporu škol, které mají vyšší zastoupení sociálně znevýhodněných žáků, nebo zajistit financování školních psychologů a speciálních pedagogů ze státního rozpočtu.
➡️ Co se stalo: Debata v horní komoře trvala pět hodin. Velká část se týkala převedení financování nepedagogických pracovníků. Proti návrhu vystoupili zejména senátoři opozičního hnutí ANO. Tvrdili, že peníze navíc ze sdílených daní nebudou stačit a města a kraje je budou muset hledat jinde. Změnu týkající se mezd nepedagogů kritizují také školské odbory a některé samosprávy.
„Pokud k převodu má dojít, musí všechna města, obce a kraje dostat dostatečné finanční zdroje,“ apelovala šéfka senátorů ANO a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová. Finanční dopad na kraje podle ní bude minimálně 1,2 miliardy, které krajům budou chybět jinde. Požadovala proto, aby Senát převod zrušil, nebo zvýšil podíl krajů na daňových výnosech. Senátoři její návrh nevyslyšeli.
Předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra oponoval, že není jasné, z čeho Mračková Vildumetzová při odhadu nákladů jednotlivých krajů vychází. Zrušení převodu financování odmítl také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který upozornil, že pro kraje a obce by to bylo nejhorším možným řešením.
Novela počítá s desítkami změn, například se slučováním malých škol, které mají méně než 180 žáků. Ty by mohly sdílet třeba pedagogy nebo podpůrné pracovníky. Rovněž má zajistit financování školních psychologů a speciálních pedagogů, kteří doteď nebyli placeni ze státní kasy. Ukotvit se má také pozice sociálního pedagoga.
Předseda Asociace krajů ČR a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) tvrdí, že stát se touto novelou fakticky zbavuje odpovědnosti za financování škol. Asociace krajů vyzvala prezidenta, aby novelu vetoval.
📢 Co kdo říká:
Mikuláš Bek (STAN), ministr školství: „Změna proběhne na začátku rozpočtového roku, což umožní plynulejší přechod financování v rozpočtech krajů a obcí. Financování nepedagogických pracovníků od září do prosince 2025 zajistí státní rozpočet, přičemž od roku 2026 se obcím a krajům navýší podíl na sdílených daních v souvislosti s převzetím odpovědnosti za jejich financování, což posílí jejich rozpočty.“
Jiří Růžička (klub ODS a TOP 09), předseda senátního výboru pro vzdělávání: „Je to jedna z nejvýznamnějších změn školského zákona za poslední léta. Přináší návrhy, které míří k největším problémům a nedostatkům školství.“
Jana Mračková Vildumetzová (ANO), předsedkyně senátorského klubu hnutí ANO a hejtmanka Karlovarského kraje: „Určitě souhlasíme s tím zákonem jako takovým, ale jsme přesvědčeni, že by z toho měl být vyjmut přesun financování nepedagogických pracovníků na města a kraje. Pokud bych to vzala optikou kraje, v žádném případě nám finance nebudou stačit.“
Asociace krajů ČR: „Změnu financování nepedagogických pracovníků ze státní úrovně na obce a kraje, která vznikla na poslední chvíli, považuje Asociace krajů za nesystémový krok, jenž může vážně destabilizovat chod škol a školských zařízení v regionech.“
🔎 Kontext: Návrh na převod financování nepedagogických pracovníků od počátku provázela kritika. Někteří hejtmani a starostové se obávali, kde potřebné peníze vezmou. S výtkami se přidaly také školské odbory.
Do sporu se zapojil v únoru prezident Petr Pavel, který se kvůli novele sešel s hejtmany. Upozornil tehdy, že pokud není jasné, s jakými zdroji mají hejtmani počítat, tak opatření není dostatečně připraveno. Ministr školství Bek následně vyhověl tomu, aby se účinnost zákona posunula na leden 2026.
Na konci dubna přijal Senát usnesení, že změna financování nepedagogických pracovníků je řešena s nedostatečnou časovou rezervou na přípravu změn u zřizovatelů škol a bez projednané shody se zřizovateli, Svazem měst a obcí a Asociací krajů.
Podobně obtížná debata, jako ve čtvrtek proběhla v Senátu, byla koncem května také ve Sněmovně, kde novelu rovněž blokovala opozice.
👀 Co dál sledovat: Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Podle Asociace krajů by převod mohl vážně destabilizovat chod škol v regionech. Prezidenta proto dnes vyzvala, aby zvážil veto novely.