Nezaměstnanost dál roste. Problém je to hlavně pro seniory

Obrázek
Senior - ilustrační obrázek
Senior - ilustrační obrázek

Počet nezaměstnaných oproti lednu - ale i minulému roku - povyskočil. Komplikace to může přinést především starším a méně vzdělaným lidem. Jenže přilákat je na rekvalifikační a digitální kurzy se příliš nedaří. 

📌Proč je to důležité: Česká populace stárne a zvyšuje se věk odchodu do penze. Počet pracujících důchodců se za posledních deset let zdvojnásobil. Je nezbytné, aby se přizpůsobili rozvoji technologií.

➡️Co se stalo: Nezaměstnanost v únoru mírně vzrostla na 4,4 % (v lednu činila 4,3 %, loni v únoru 4 %). Na konci měsíce se o práci ucházelo více než 326 tisíc lidí, o téměř 6 tisíc více než v lednu.

„Začátek roku tradičně přináší nejvyšší míru nezaměstnanosti, což je způsobeno ukončováním sezonních prací, dobíháním krátkodobých pracovních smluv a nižší aktivitou firem v náboru po vánočním období,“ popsala generální ředitelka ManpowerGroup ČR Jaroslava Rezlerová.

Na vyšší čísla nezaměstnanosti si ale podle generálního ředitele Úřadu práce ČR Daniela Krištofa bude muset společnost zvyknout. „Negativní dopad to může mít pro starší a méně vzdělané lidi nebo ty, kteří mají kvalifikaci, o niž není v jejich kraji zájem,“ uvedl na Frekvenci 1.

Řešení jsou podle něj tři: 

  • Čas od času si zajít na výběrové řízení. Uchazeč tak může zjistit, jestli by mu někde nebylo líp, a zda je o něj na trhu práce zájem.
  • Lidi, po jejichž dovednostech není poptávka, by měli zvážit rekvalifikaci. Ideálně už v době, kdy práci ještě mají.
  • Posílit digitální dovednosti. Úřad práce na webu jsemvkurzu.cz nabízí kurzy, které z 82 procent hradí. Má na to dotace z Evropské unie.

Jenže dostat kurzy mezi seniory se dlouhodobě nedařilo. Například v půlce loňského roku Krištof uvedl, že podíl lidí nad 55 let, kteří se na kurzy přihlásili, byl jen 11 %. V populaci jich je přitom 39 %. 

Úřad práce proto začal spolupracovat s knihovnami, aby kurzy přiblížil starší generaci. Situace však stále není optimální.

📢Co kdo říká:

Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí (KDU-ČSL): „V tomto roce jsme zaznamenali zvýšený zájem o rekvalifikace. Zatímco loni bylo k 28. únoru podporováno celkem 7 113 uchazečů a zájemců o zaměstnání, letos bylo ve stejném období evidováno 16 414 osob. Úspěšně probíhají také speciální projekty na podporu zaměstnanosti specifických věkových skupin.“ 

🔎Kontext: Nejvyšší nezaměstnanost je v Ústeckém (6,6 %), Moravskoslezském (6,1 %) a Karlovarském kraji (5,3 %). Na Mostecku, Karvinsku a Bruntálsku dokonce přesáhla osm procent. Nejlépe je na tom Praha (2,9 %) a Středočeský kraj (3,5 %).

Kurzy digitálních dovedností zezačátku nelákaly ani mladší generace. Podle Krištofa to bylo způsobené tehdejším špatným nastavením služby. To se následně změnilo, do digitálního vzdělávání se od roku 2024 zapojilo přes 80 tisíc účastníků. 

👀Co sledovat v dalších dnech: Nezaměstnanost by podle Krištofa měla v následujících měsících klesat, a to s nástupem sezonních prací. Ve druhém čtvrtletí letošního roku mají zaměstnavatelé v plánu více nabírat než propouštět. Ukazuje to aktuální průzkum společnosti Manpower. 

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku