V pití alkoholu jsou Češi „premianti“. Většina však volá po přísnější regulaci

Párkrát za týden pije v tuzemsku téměř třetina lidí. Většinou přiznávají, že vypijí až 7 skleniček týdně. Přísnější regulaci by ale podpořily hned dvě třetiny Čechů. Propagaci alkoholu chtějí zakázat zejména na akcích pro mladé nebo v televizi. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu think tanku Ministr zdraví, za kterým stojí známý lékař Tomáš Šebek.
🚩 Proč je to důležité: Ročně se v Česku vypije 160 litrů alkoholických nápojů na osobu, v nelichotivé bilanci patří země ke světové špičce. Každoročně kvůli alkoholu zemře šest až sedm tisíc lidí, desetitisíce jich skončí v nemocnici.
➡️ Co se stalo: Přístup Čechů k alkoholu se proměňuje. A s tím i zájem o zlepšení veřejného zdraví. Jak ukázal průzkum společnosti Behavio, který si zadal think tank Ministr zdraví, na 63 procent lidí si myslí, že regulace alkoholu je nedostatečná a měla by být přísnější.
Prodej alkoholu na benzínových pumpách a v automatech by se měl omezit podle 63 procent odpovídajících. Omezení nočního prodeje alkoholu by podpořilo 39 procent respondentů. A ke zrušení daňové úlevy na tiché víno se kloní 54 procent dotázaných.
Odborníci upozorňují, že s konzumací alkoholu se pojí více než třicet diagnóz a u dalších přibližně 200 onemocnění je alkohol jednou z příčin. Ročně se v Česku vynaloží na léčbu s ním spojenou 40 až 50 miliard korun. „Alkohol je jed a má karcinogenní účinky,“ upozornil Šebek.
Experti z organizace navrhují postupovat u alkoholu podobně jako u tabáku. Doporučují například omezit reklamu na internetu, v médiích i veřejném prostoru. Propagace alkoholu by se podle nich měla zakázat na sportovních a kulturních akcích či na soutěžích pro děti a mladé. Zavedli by také povinná zdravotní varování na lahvích a plechovkách nebo pravidelnou valorizaci spotřební daně.
📢 Co kdo říká:
Kateřina Hellebrandová, ředitelka think tanku Ministr zdraví: „Česká společnost je mnohem otevřenější tomu, řešit problémy spojené s alkoholem, než se někdy předpokládá. Průzkum to dokládá. Rozhodně již neplatí, že která politická strana sáhne na alkohol, ta prohraje volby.“
🔎 Kontext: Častěji popíjejí muži než ženy. Zhruba desetina dotazovaných abstinuje. Obecně méně pijí mladí lidé do 24 let. Podle studie HBSC má ale v Česku zkušenost s alkoholem 73 procent dětí.
S alkoholem si lidé nejčastěji spojují oslavy, zábavu, uvolnění stresu a relax. Zároveň si uvědomují i některá zdravotní rizika. Nejčastěji jsou si vědomi komplikací při těhotenství, závislosti na alkoholu nebo hrozeb poškození jater. Mezi ty méně známé patří například riziko nemocí srdce, oběhové soustavy, duševní poruchy, poruchy paměti a učení nebo oslabení imunity.