Počet nakažených borreliózou je rekordní. Aktivita klíšťat je teď na maximu

Obrázek
Klíště - ilustrační foto
Klíště - ilustrační foto
Česko

V Česku bylo za první čtyři měsíce letošního roku zaznamenáno vůbec nejvíc případů lymeské borreliózy minimálně za posledních deset let. Klíšťata se teď podle předpovědi teprve dostávají na vrchol své aktivity.

🚩 Proč je to důležité: Lymeská borrelióza je nepříjemná nemoc, jejíž léčba může trvat i měsíce. Zejména v městském prostředí lidé často podceňují riziko nakažení.

➡️ Co se stalo: Do konce dubna už evidoval Státní zdravotní ústav 547 případů lidí, kteří se nakazili lymeskou borreliózou. To je vůbec nejvyšší číslo za posledních minimálně deset let. Důvod? Klíšťata začínají sát krev dříve než v minulosti.

„Klíšťata jsou v posledních letech aktivní i během zimních měsíců,“ uvedla Kateřina Kybicová, vedoucí Národní referenční laboratoře pro lymeskou borreliózu. Aktivní klíšťata zaznamenávají vědci třeba i v prosinci, lednu a únoru. Problém mají hlavně velká města.

Pokud je teplota pod pět stupňů, klíšťata spí. Pokud ale vystoupá nad pět stupňů Celsia, začnou se klíšťata probouzet bez ohledu na roční dobu. Ve městech jsou teploty obecně vyšší, zimy jsou navíc stále teplejší. Teploty přes pět stupňů se tak objevují běžně. „Protože jsou klíšťata aktivnější dříve, lidé se také mohou dříve nakazit,“ vysvětlila letošní rekordní čísla Kybicová.

Obecná poučka říká: když jdu do lesa, nastříkám se repelentem proti klíšťatům. Ve městech ale ochranu proti parazitům lidé tolik neřeší, a to je problém. Klíšťata ve městech jsou totiž paradoxně mnohem nebezpečnější. „V krajských městech platí, že lymeskou borreliózu přenáší každé třetí klíště. Když se podíváme na lesy, tam je situace úplně jiná, infikované je tam každé desáté klíště,“ popsala Kybicová.

Hlodavci, ptáci, plazi – ti všichni jsou rezervoáry nemoci. Jim samotným ale obvykle infekce nijak nevadí. Klíšťata se nakazí borreliózou z jejich krve a nemoc pak přenesou na člověka. Zvířecí populace ve městech jsou podle Kybicové mnohem uzavřenější než ve volné přírodě. Nemoc tedy mezi nimi snadno cirkuluje. Proto jsou i klíšťata ve městech častěji nakažená.

🔎 Kontext: Aktivita klíšťat se během úterý podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vyhoupla až na nejvyšší pátý stupeň, který je označován jako mimořádný. Kromě horských poloh se týká celého území. ČHMÚ doporučuje používat repelent, nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů a pohybovat se pouze po zpevněných cestách. Večer a ráno by lidé neměli podcenit prohlídku těla.

V následujících dnech má sice aktivita klíšťat o něco zeslábnout – má se totiž ochladit. I tak ale bude vysoká a minimálně do pátku se bude na většině území pohybovat na druhém nejvyšším stupni.

„Největší výskyt klíšťat je pozorován v období od března do června, s hlavním vrcholem v květnu, druhý vrchol přichází na podzim a trvá do příchodu prvních mrazů,“ informoval ČHMÚ.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Proti borrelióze zatím není dostupné očkování, to by se ale mohlo změnit už v příštím roce. Nadějná vakcína od společností Valneva a Pfizer je nyní v poslední fázi klinického testování.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku