Lékaři mnohdy chtějí peníze od pacientů nelegálně. Nově jim hrozí vysoké pokuty

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Každý rok dostávají pojišťovny i ministerstvo zdravotnictví řadu stížností od pacientů. Lékaři jim totiž účtují poplatky, které nejsou oprávněné. Děje se tak zejména u specialistů, jako jsou gynekologové a zubaři. Na nefér jednání reaguje novela zákona o zdravotních službách. 

🚩 Proč je to důležité: Poskytovatelům péče budou hrozit až milionové pokuty v případě, že od pacientů budou vybírat poplatky za službu, kterou hradí zdravotní pojišťovny. 

➡️ Co se stalo: Senát schválil novelu zákona o zdravotních službách, která jasně definuje, jaké poplatky u lékaře jsou nezákonné. Typickým příkladem jsou třeba platby, které si ordinace účtují za to, že pacienta vůbec přijmou do péče. 

„V novele zákona byl výslovně zakázán výběr nelegálních poplatků za péči hrazenou pojišťovnou – například za přijetí do péče, registraci nebo běžné úkony, které spadají do veřejného zdravotního pojištění,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

O tom, že se nekalé praktiky v ambulancích skutečně odehrávají, svědčí i počty stížností u Všeobecné zdravotní pojišťovny. „V roce 2024 jsme zaznamenali 8 případů, kdy bylo podání týkající se poplatků vyhodnoceno jako oprávněné a současně byl poskytovatel zdravotních služeb vyzván k vrácení neoprávněně vybraného poplatku. Za první pololetí 2025 takových podání evidujeme 10,“ uvedla pro Publico mluvčí VZP Viktorie Plívová. 

Podle ministerstva zdravotnictví se tento jev vyskytuje zejména u ambulantních specialistů jako jsou třeba gynekologové či stomatologové. „Je to běžné, takové finty používají ale i státní nemocnice. Zkrátka došly peníze. Ve stomatologii jde ale vybrat peníze i legálně. Jinde je to pokoutnější, třeba takzvaným sponzorským darem,“ uvedl pro Publico šéf České stomatologické komory Roman Šmucler.

💰 Co si lékaři účtovat smí: Novela zároveň definuje, za co naopak bude možné si připlatit. Půjde například o doplatky za lepší materiál. „Typickým příkladem je třeba platba za implantát,“ dodal Válek.

Stále tak platí, že za některé úkony si lékaři mohou účtovat platby od pacientů. „Vydělat si nadstandardními úkony, se kterými bude pacient souhlasit, je naprosto v pořádku. Poplatky však nesmí být podmínkou pro vstup k péči,“ řekl pro Publico mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. 

📢 Co kdo říká:
Viktorie Plívová, mluvčí VZP pro Publico: „V případě, že se na pojišťovnu klient obrátí s informací o úhradě registračního poplatku, VZP v rámci svých kompetencí prověří, za jaké konkrétní úkony byl poplatek vybírán a zda je jeho výběr v souladu se smlouvou a s platnými právními předpisy. Pokud byl poplatek požadován neoprávněně, tedy například se jedná o poplatek za péči, kterou má mít pacient hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, nebo bylo poplatkem podmíněno přijetí do péče, přijme vůči poskytovateli zdravotních služeb VZP odpovídající opatření. Požaduje například, aby byly neoprávněně požadované prostředky pacientovi vráceny.“

Michal Sojka, mluvčí České lékařské komory pro Publico: „Faktem je, že úhrady od pojišťoven nepokrývají inflaci. Z toho vyplývá, že se zdravotnická zařízení snaží legálně zvýšit příjmy, aby zvládly uhradit své výdaje.“

Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory pro Publico: „Zákon žádnou změnu nepřinese. Porušení se dávno tvrdě trestají, typicky u naší komory. Je to ale jako se vším. Pokud si lidé stěžují pouze obecně, nelze trestat konkrétní osobu.“

🔎 Kontext: Každý pacient má právo požádat svou zdravotní pojišťovnu o informaci, jakou péči u něj lékaři za poslední rok vykázali. Nejjednodušší forma, kterou lze výpis těchto informací získat, je skrz mobilní aplikaci. Za nezákonné poplatky lze označit například platbu za přijetí do péče, objednání na dřívější termín či platby, jež hradí pojišťovna. Poskytovatelé zdravotní péče naopak mohou účtovat poplatky za konzultaci s lékařem nad rámec jeho pracovní doby či on-line přístup ke zdravotním zprávám pacienta. 

👀 Co dál sledovat: Novela zákona o zdravotních službách nyní čeká na podpis prezidenta republiky. Platit by měla od ledna 2026.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku