Sexting hojně bují i mezi dětmi. Pojí se s depresemi či touhou po senzaci

Sexting, tedy sdílení intimního obsahu při dopisování, je u dětí běžnější, než si rodiče možná myslí. Uvedli to vědci z brněnské Masarykovy univerzity. Podle jejich dat 15 procent teenagerů mezi 11 až 16 lety obdrželo za posledních šest měsíců očekávanou sexuální zprávu, neočekávanou dokonce ještě o tři procenta víc.
🚩 Proč je to důležité: Zhruba každé páté intimní video či snímek, které děti sdílely, byly podle výzkumu Medianu nějakou formou zneužité. Děti pak často čelí vydírání.
➡️ Co se stalo: Vědci konsensuální sexting – tedy takový, který probíhá se souhlasem všech zúčastněných – považují za normální součást dospívání. Upozorňují ale na nekonsensuální sexting, pod který spadá přijímání sexuálního obsahu bez souhlasu.
Podle studie Masarykovy univerzity může mít taková nevyžádaná zpráva negativní dopady. „Zjistili jsme, že až třetina těch, kteří sexuální zprávu očekávali – konkrétně 33,8 procenta – se pak z takové zprávy cítila rozhozeně alespoň jednou měsíčně. Z těch, kteří takovou zprávu neočekávali a dostali ji, se rozhozeně alespoň jednou měsíčně cítilo 45,3 procenta,“ přiblížila hlavní autorka studie Michaela Šaradín Lebedíková.
Výzkumníci upozornili i na rozdílné vnímání u dívek a chlapců. Negativní pocity ze zpráv častěji zmiňovaly dívky, a to bez ohledu na to, zda zprávu obdržely očekávaně, nebo neočekávaně. Chlapci naopak opětovně udávali, že se cítí po přijímání spokojeně.
„Posílání sexuálních zpráv ostatním chlapci častěji chápou jako vtip a takové chování je více normalizované. Proto může být jejich přijímání vnímáno jako něco běžného,“ doplnila Šaradín Lebedíková.
Četnější zkušenosti se sextingem mají podle ní dospívající, kteří jsou starší, vykazují symptomy deprese a osamělosti a mají vysokou míru touhy po senzacích.
📢 Co kdo říká:
Michaela Šaradín Lebedíková, hlavní autorka studie: „Přijímání sexuálních zpráv od dívek chlapci vnímají jako potvrzení své maskulinity, a to zvyšuje jejich status mezi vrstevníky. Naopak dívky neustále čelí dvojímu metru: pokud na sextingu nechtějí participovat, jsou označovány za prudérní. Ale jinak jsou považovány za promiskuitní.“
🔎 Kontext: Podle výzkumu agentury Median fotografii nebo videonahrávku vlastních intimních partií někdy druhé osobě poslal asi každý sedmý nezletilý starší 12 let.
Jak zjistily poradny a linky bezpečí, jen dvě procenta dětí by se svěřila rodičům s tím, že je na internetu někdo vydírá. Zmiňovaly především obavy z reakcí rodičů i z toho, že by jim zakázali internet.
Nejčastější problém, který děti v souvislosti s používáním internetu poradnám přiznávaly, bylo právě vytváření a sdílení intimních materiálů – kdy mnohdy následovalo vydírání. Velký počet pornografických materiálů, které se dostanou na internet, vytvoří podle odborníků samy děti.