Skončil další člen rektorátu Univerzity Karlovy. Kritizuje nekoncepční vedení školy

Obrázek
posluchárna - ilustrační foto
posluchárna - ilustrační foto

Akademický senát se v pátek zabýval odměnami pro vedení školy, kvůli kterým čelí Univerzita Karlova v posledních týdnech kritice. Současně s tím rezignoval prorektor pro vnější vztahy Martin Vlach. 

Proč je to důležité: Odměny v celkové výši zhruba 11,5 milionu korun, které si loni rozdělilo vedení univerzity, vyvolaly pobouření - stejně jako jejich vysvětlení.

➡️Co se stalo: Prorektor pro vnější vztahy Martin Vlach v pátek oznámil, že svůj post opustí na konci dubna. „Hlavním důvodem je dlouhodobá nekoncepční personální a komunikační politika nejužšího vedení. Ta je dle mého soukromého názoru právě důvodem aktuální velmi nešťastné mediální situace, která přímo ohrožuje dobré jméno Univerzity Karlovy,“ zdůvodnil svou rezignaci. 

Zároveň uvedl, že nechce být součástí volební kampaně rektorky Mileny Králíčkové. Té končí mandát příští rok a post chce obhajovat.

Její další působení v pátek řešili i členové Akademického senátu UK. Konkrétně Jan Bičovský poznamenal, že by znovu kandidovat neměla. 

Králíčková zmínila, že Vlach svou rezignaci podal dopisem. „Jako kolegium se s tím samozřejmě budeme muset vyrovnat, takové personální věci se většinou řeší osobně, ale bohužel, takhle se to stalo,“ poznamenala. 

Nejde o první odchod blízkého spolupracovníka z okruhu Králíčkové. Už loni skončil člen jejího kolegia Otomar Sláma, a to po kritice spojené se střetem zájmů. Jak upozornila MF Dnes, jeho firma Crowd Safety dodávala bezpečnostní služby filozofické fakultě po tragických událostech z prosince 2023. Získala zakázku na ostrahu budovy fakulty, která po útoku zůstala do začátku letního semestru uzavřena.

💸Odměny na UK: V polovině února vyvolala zpráva o výši odměn velký poprask. Podle webu iDNES.cz si rektorka Králíčková přišla v součtu na 1,13 milionu korun. Díky bonusům tak měla být placená lépe než třeba premiér. Celkovou částku 11,5 milionu korun si měl s rektorkou rozdělit její šestnáctičlenný poradní sbor.

Na situaci dosud zareagovalo 470 pracovníků, 2450 studentů a 1320 absolventů a příznivců školy, kteří podepsali otevřený dopis. V něm požadovali „podrobné zdůvodnění každé odměny“. 

Za cynický výsměch totiž označili vyjádření mluvčí školy Lucie Přívětivé, která odměny spojila s tragédií na filozofické fakultě, při níž útočník v prosinci 2023 zabil 14 lidí. Odpovídaly podle ní „bezprecedentní a mimořádné situaci, které UK čelila a kterou členové kolegia rektorky v roce 2024 řešili". Mluvčí začátkem března na svém postu skončila. 

📢Co kdo řekl:

Andrej Farkaš, místopředseda Akademického senátu UK pro Český rozhlas: „Nejvíc nás překvapilo, že podřízení mohou schvalovat odměnu nadřízenému. Chceme, aby odměňování bylo jasné a nevedlo k tomu, že by mohlo vznikat prostředí, kde si lidi navzájem schvalují odměny.“

Milena Králíčková, rektorka UK pro Český rozhlas: „Především se chci omluvit za to velmi nešťastně formulované vyjádření, které dávalo odměny do souvislosti s tragickými událostmi na naší filozofické fakultě, protože to vůbec nemělo zaznít. Nejenom proto, že to bylo nevhodné, ale především proto, že to neodpovídalo skutečnosti.”

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku