Smlouva s Vatikánem ztíží policejní vyšetřování, bojí se oběti sexuálního zneužití v církvi

Církev chce rozšířit okruh pracovníků, pro které by mohla platit zpovědní mlčenlivost. Smlouvu mezi Českem a Vatikánem projedná Sněmovna na své další schůzi. Zvedla se ale proti ní vlna nevole.
❗Proč je to důležité: Pokud Česko plně schválí smlouvu s Vatikánem, zpovědní tajemství se rozšíří z duchovních i na jejich pomocníky. Oběti sexuálního násilí v církvi se tak obávají, že kněží budou obcházet povinnost hlásit trestné činy.
➡️Co se stalo: Česko loni na podzim uzavřelo smlouvu se Svatým stolcem. Dokument již schválila vláda i Senát, souhlasit s ní ještě musí Sněmovna a prezident. Za Česko smlouvu podepsal premiér Petr Fiala (ODS), jehož kabinet se k uzavření smlouvy s Vatikánem zavázal ve svém programovém prohlášení.
V podstatě jde o utužení diplomatických vztahů s centrem katolické církve - Vatikánem. Z dokumentu ale vyplývají i jisté závazky. Smlouva má například zajistit, že Česko zaručí plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání či právo odmítnout vojenskou službu z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání. Nebo zajistí, že manželství, uzavřená v katolické církvi budou mít stejnou platnost a totožné právní důsledky jako občanské sňatky.
Dokument však obsahuje i pasáž, proti které se zvedla vlna nevole. Ta hovoří o uznávání zpovědního tajemství, které by se mělo z kněžích rozšířit i na takzvané pastorační pracovníky. Také oni by tedy mohli odmítnout vypovídat před policií s odvoláním na svou mlčenlivost.
🔊Co kdo říká: „Pojem pastorační pracovník je poměrně široký, protože kdokoli ve farnosti pracuje s lidmi, dělá pastoraci. Pokud toto bude ve smlouvě, tak dám ruku do ohně za to, že se najdou lidé pracující pro katolickou církev, kteří se v případě dotazování policií budou odvolávat na tento článek o mlčenlivosti,“ okomentoval pro server Novinky právník Daniel Bartoň, který se specializuje na sexuální násilí.
Právě oběti, které zažily sexuální zneužití kněžími, mají k tomuto bodu největší výhrady.
Jak upozornil pořad Reportéři ČT, který s několika oběťmi sexuálního zneužití v církvi hovořil, největší obavu u nich vyvolává to, zda se s rozšířením mlčenlivosti značně neztíží prošetření sexuálních deliktů uvnitř církve.
„Stojím si za tím, že to může hodně obětem uškodit a minimálně si myslím, že stát by měl říct ‚milá církev, udělej si nejdříve pořádek, nejdřív se k této problematice postav čelem, přistup k obětem tak, jak je potřeba, a potom budeme jednat o nějaké smlouvě,'“ upozornil v reportáži Ladislav Koubek, kterého v minulosti zneužíval kněz.
Čeští představitelé katolické církve to ale odmítají. „Tato redukce smlouvy na jedinou otázku zastiňuje její klíčový rozměr, kterým je zaměření na člověka a jeho náboženská práva a svobody,” namítli biskupové Čech, Moravy a Slezska ve společném prohlášení.
Zároveň v něm ale připustili nedostatky církve v minulém přístupu k obětem sexuálního násilí. „Jako ti, kdo mají odpovědnost za církev v naší zemi, si uvědomujeme, že naše reakce neodpovídaly vždy vysokým standardům, jež na nás společnost oprávněně klade. Pokud se tak stalo, tak nikoliv ze zlé vůle či snahy zametat věci pod koberec, ale spíše z nedostatků zkušeností, jak s tímto novým jevem nakládat,” dodali biskupové.
🔎Kontext: V úterý jednali zástupci obětí sexuálního zneužívání v církvi s některými poslaneckými kluby. Proti přijetí smlouvy nejvíce vystupují Piráti, kteří také usilují o její ústavní přezkum - stejně jako někteří poslanci STAN a SPD.
Podle profesora církevního práva a kněze Damiána Němce, který byl součástí vyjednávacího týmu, není podobné ujednání v mezistátních smlouvách časté, ale ani výjimečné. Podobný text mají na Slovensku a v Německu, uvedl pro server Novinky.
Smlouvu s Vatikánem mělo Československo již ve 20. letech minulého století, s nástupem komunismu ji ale přestalo užívat. Po Sametové revoluci se tehdejší vlády ke smlouvě několikrát vracely, vždy ale bez výsledku.
Pokud ji tentokrát Parlament odsouhlasí a prezident ji ratifikuje, Česko se zařadí po bok 64 států včetně 25 evropských, které obdobnou smlouvu se Svatým stolcem mají.
🔭Co sledovat v dalších dnech: Se smlouvou musí souhlasit obě komory Parlamentu. Senát ji už schválil. Nyní ji projednává Sněmovna. Ta by se jí měla zabývat opět ve čtvrtek na plénu. Smlouva se Svatým stolcem prošla přes poslance zatím v prvním čtení. Posledním krokem je ratifikace prezidentem Petrem Pavlem.