Stav nebezpečí kvůli benzenu. Toxická látka pronikla i do studny, šíří se k Bečvě

Karcinogenní benzen se na Hustopečsku dostává dál do okolí. Kvůli boji s toxickou látkou vyhlásil v pátek - pod tlakem vlády - olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) stav nebezpečí. Česká inspekce životního prostředí odhalila první kontaminovanou studnu v nedaleké chatové oblasti.
🚩 Proč je to důležité: Benzen je silně jedovatá látka, která ohrožuje jak lidi, tak životní prostředí. Stále hrozí, že ve větší koncentraci prosákne do nedaleké řeky Bečvy.
➡️ Co se stalo: Nakonec olomoucký hejtman svolil. Ještě ve středu vyhlášení stavu nebezpečí, které prosazoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), odmítal. Jenže pak zasáhla vláda, která Hladíkovu žádost posvětila a dala Oklešťkovi záruky, že záchrana nepůjde z peněz kraje. Stav nebezpečí by měl umožnit rychlejší sanační práce.
„Důležité je zastavit šíření kontaminace benzenem, obnovit infrastrukturu a zajistit hygienická opatření ke snížení zdravotních rizik. V zasažené lokalitě je nutné jednat v řádu hodin, ne dnů,“ uvedl Hladík.
Rostou totiž obavy o řeku Bečvu, k níž se látka postupně šíří. Mezi místem vykolejení vlaku, které bylo důvodem požáru a vylití benzenu do okolí, a samotnou řekou je jen několik vodních nádrží a chatová osada.
Právě v osadě přitom Česká inspekce životního prostředí nově potvrdila benzenem otrávenou studnu. „Jedná se o velmi rychlý nárůst koncentrace pravděpodobně způsobený průsaky z blízké nádrže, ve které se koncentrace benzenu konzistentně navyšují,“ popsala nález inspekce.
Je sice potřeba postupovat rychle, podle zjištění ČTK ale zatím nebyla ani odtěžena půda prosáklá benzenem z okolí havárie. „Odtěžení zemin je stále v řešení, mimo jiné kvůli zajištění bezpečnosti zaměstnanců jak při těžbě, tak i při následném odvozu kontaminované zeminy a její likvidaci,“ vysvětlila mluvčí inspekce Miriam Loužecká.
🔎 Kontext: Vlak, který na konci února v Hustopečích nad Bečvou vykolejil a následně shořel, převážel přes tisíc tun toxického benzenu. Podle Hladíka jde o největší havárii s únikem benzenu na světě.
Při vyhlášení stavu nebezpečí získává krajské vedení mimořádné pravomoci, včetně možnosti okamžitého provádění stavebních prací a terénních úprav k omezení či odvrácení hrozby.
Okleštěk původně vyhlášení stavu nebezpečí odmítl, obával se, aby náklady na likvidaci ekologické havárie nenesl kraj, což vyplývá z legislativy. Ve čtvrtek ale dostal od vlády záruku, že likvidaci zaplatí stát. Škody způsobené vykolejením a požárem cisteren s benzenem podle hejtmana dosáhnou přibližně miliardy korun.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Dá se předpokládat, že teď propuknou záchranné práce naplno. Je ale otázka, jestli se podaří zabránit kontaminaci Bečvy.