Trump potopil Svobodnou Evropu. Lipavský ji chce zachránit. Najde tři miliardy?

Obrázek
Svobodná Evropa

Rádio Svobodná Evropa přišlo kvůli nařízení Donalda Trumpa o peníze ze Spojených států. Pokud stanice nesežene sponzora, končí. Ministr zahraničí Jan Lipavský by chtěl zalepit rozpočtovou díru penězi z Evropy.

🚩 Proč je to důležité: Svobodná Evropa poskytuje zpravodajský servis zejména v zemích s autoritativními nebo diktátorskými režimy, kde je omezená svoboda slova, a lidé se tak složitě dostávají k relevantním informacím. Bez veřejných peněz nemůže fungovat.

➡️ Co se stalo: Americký prezident Donald Trump v pátek nařídil několika agenturám, aby v maximálním možném rozsahu omezily svou činnost. Týká se to i Agentury Spojených států pro globální média (USAGM). To je pro Svobodnou Evropu zdrcující zpráva, právě USAGM ji totiž financuje. Důvodem pro toto omezení má být snaha o redukci federálního úřednického aparátu.

Podle šéfa Svobodné Evropy Stephena Capuse budou mít z rozhodnutí radost zejména nepřátelé Ameriky. „V důsledku tohoto kroku až 50 milionů posluchačů v uzavřených společnostech, kteří na nás každý týden závisejí, pokud jde o přesné zprávy a informace, nebude mít přístup k pravdě o Americe a o světě,“ uvedl Capus.

Svobodná Evropa sídlí v Praze a podle Lipavského jsou na její provoz potřeba zhruba tři miliardy korun ročně. Pro srovnání: rozpočet Českého rozhlasu je na rok 2025 naplánovaný na necelých 2,36 miliardy korun. 

Ministr má v plánu stanici hájit na unijní půdě. „Zítra na Radě ministrů zahraničí budu s kolegy řešit, jak jeho vysílání alespoň částečně udržet,“ uvedl v neděli Lipavský s tím, že Rádio Svobodná Evropa je jedním z mála důvěryhodných zdrojů v diktaturách, jako je Írán, Bělorusko nebo Afghánistán.

🔎 Kontext: Rádio Svobodná Evropa má historii dlouhou téměř 75 let. Své zkušební vysílání zahájilo 4. července 1950 a pravidelné vysílání 1. května 1951 z Mnichova. Stanice byla zřízena jako americká instituce a vysílala v češtině a slovenštině.

V roce 1995 se přesunula do Prahy, kde má sídlo dodnes. Aktuálně působí ve 27 jazycích a 23 zemích světa. S více než 1 700 zaměstnanci patří k nejrozsáhlejším zpravodajským organizacím na světě.

V současné době se zabývá nejen rozhlasovým, ale v mnoha zemích i výlučné online zpravodajstvím. Funguje také v několika zemích Evropské unie, odůvodnění se ale vždy trochu liší. Zatímco například v Rumunsku „pomáhá posilovat důvěru veřejnosti v demokratické hodnoty a bojuje proti šíření dezinformací,“ v Maďarsku působí za účelem poskytování objektivního zpravodajství, protože je tam „nezávislá žurnalistika stále více ohrožena“.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Trumpova administrativa zavedla rozpočtové škrty v různých odvětvích. Kromě federálních agentur dopadla úsporná opatření třeba i na univerzity, které přišly o část financování z grantů. Očekává se, že snižování výdajů bude nadále pokračovat.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku