Víkendové mrazy úroda přečkala. Nízké teploty ji ale mohou ohrožovat ještě měsíc

Obrázek
Mrazem poškozené meruňkové květy - ilustrační foto
Mrazem poškozené meruňkové květy - ilustrační foto

Sadaři od víkendu bedlivě sledují klesající teploty, zatím jim škody na rozkvetlých stromech nenapáchaly. Vyhráno ale ještě nemají. Mrazy mohou být do půlky května. Nejcitlivější jsou nyní meruňky a broskve.

🚩 Proč je to důležité: Kvůli loňským mrazům měli sadaři nejnižší úrodu za posledních 100 let. Na kompenzace škod Evropská unie a Česko vyčlenily 445 milionů korun.

➡️ Co se stalo: První letošní jarní mrazová vlna přišla v noci na neděli. Na mnoha místech v Čechách byl mráz kolem minus tří stupňů, někde klesla rtuť i na minus pět. Na jižní Moravě byl mráz slabší.

Řada ovocnářů se proto snažila v noci sady ochránit, například pálením svící. Takové opatření je ale nákladné a pokud by je měli opakovat po dobu několika dní, ekonomický se nevyplatí. 

„Ohřátí hektarového sadu o dva stupně parafínovými svícemi na celou noc přijde asi na 50 tisíc korun. Mrazové vlny přitom můžeme čekat ještě následujících pět až šest týdnů,” vysvětlil pro ČTK předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. 

Zda budou mít nynější mrazové škody hospodářský význam, se podle Ludvíka ukáže příští dny a týdny. 

Naopak předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha už první škody potvrdil. „V místech větších mrazů došlo i ke škodám na poupatech,” zmínil.

Situaci sledují také vinaři, i když vinná réva ještě není v plné vegetační fázi. Rozhodující bude počasí v dalších týdnech. „Můžeme mít vyhráno odhadem až někdy od poloviny května. Samozřejmě se s napětím budeme dívat na závěr dubna, stejně jako loni,“ podotkl pro Radiožurnál prezident Svazu vinařů Martin Chlad.

Minulý rok přineslo chladné počasí vinařům velké ztráty. „V české vinařské oblasti byly škody katastrofální, protože dosahovaly místy až 100 procent. Když se to zprůměruje, tak jsme se na Moravě pohybovali někde kolem 30 procent,” upřesnil Chlad.

🔎 Kontext: Loni dorazily silné mrazy v polovině dubna a sadaři kvůli nim přišli o 80 procent úrody. Škody se pohybovaly okolo 1,3 miliardy korun. Prudké ochlazení vystřídalo předchozí mimořádně velké teplo, které vegetaci urychlilo zhruba o čtyři týdny. Sklizeň ovoce klesla v porovnání s průměrem předchozích pěti let o 65 procent.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Meteorologové varují, že v následujících týdnech můžou mrazy přijít znovu. Obavy proto mají ovocnáři i vinaři dále.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku