Vyšetřování blackoutu potrvá týdny. Podnikatelé v gastronomii chtějí kompenzace

Páteční masivní výpadek elektrické energie v části Česka způsobil gastronomickému sektoru škody v řádu desítek milionů korun, tvrdí podnikatelské organizace. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) prý dopady blackoutu podceňuje.
🚩 Proč je to důležité: Podnikatelské organizace žádají ministra Vlčka o návrh kompenzačních opatření. Ten v pondělí uvedl, že náhrady škod jsou možné, pokud se ukáže pochybení.
➡️ Co se stalo: Vyšetřování pátečního rozsáhlého výpadku elektřiny v Česku bude trvat několik týdnů, oznámil v pondělí provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Několikahodinový masivní výpadek elektrického proudu způsobil přetržený kabel. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů.
Vlivem blackoutu ale vznikly restauracím, kavárnám a hospodám ztráty kvůli tomu, že musely rušit rezervace a vyhazovat jídlo. Škody mají jít do desítek milionů.
Ve společném prohlášení o tom v pondělí informovala Hospodářská komora ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR).
Organizace kritizují Vlčka za to, že dopady blackoutu podceňuje. Požadují, aby se vláda více zajímala o škody v postiženém sektoru. Chtějí například, aby okamžitě vyčíslila způsobené škody a navrhla podporu pro postižené podniky. K dalším požadavkům patří systémové řešení prevence podobných výpadků v budoucnu včetně zlepšení komunikace s postiženými podnikateli.
📢 Co kdo říká:
Luboš Kastner, předseda sekce gastronomie Hospodářské komory ČR: „Výpadek elektřiny znamenal nejen ztrátu všech připravených pokrmů, ale také zrušení tisíců rezervací a zásadní výpadek tržeb. Ministr Vlček by měl přestat bagatelizovat dopady blackoutu a začít jednat. Česká gastronomie potřebuje pomoc, ne prázdná fráze.“
Kastner mimo jiné upozornil, že páteční blackout zasáhl gastronomický sektor ve chvíli, kdy se připravoval na klíčový den týdenního provozu. Pátek bývá pro většinu podniků zásadním termínem pro týdenní tržby, dodal.
Josef Jaroš, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR: „Je neakceptovatelné, aby ministr prohlašoval, že blackout neměl vážné dopady, aniž by se zajímal o konkrétní škody v jednotlivých sektorech.“
Škody podle Tomáše Prouzy, prezidenta SOCR, postihly i obchody, i když v menší míře než gastronomii. „I tak se budou počítat v milionech korun, jak kvůli neprodaným potravinám, které se musely zlikvidovat, tak kvůli výpadku tržeb a dodatečným nákladům na znovuuvedení prodejen do provozu," uvedl Prouza.
Podle ministra Lukáše Vlčka o případných náhradách škod rozhodne vláda na základě analýzy příčin. Kompenzace jsou možné, pokud dojde k pochybení. „Společnost ČEPS vyhlásila nouzový stav z důvodu vyšší moci. Podle obecně platné právní úpravy jsou náhrady škod možné v případě, pokud dojde k pochybení. Počkejme si tedy na konkrétní příčiny událostí, které se nyní detailně analyzují,“ uvedl ministr.
🔎 Kontext: Výpadek elektrického proudu způsobilo roztržení vodiče. Bez elektřiny se po poledni ocitl asi milion odběratelů, do pátečního večera se podařilo obnovit dodávky do všech postižených míst.
Škody (především ušlý zisk) lze v takových případech jen těžko vyčíslit.
👀 Co sledovat dál: Vyšetřování potrvá několik týdnů. Kromě provozovatele přenosové soustavy ČEPS a distributorů se do něj zapojí také další experti, například z Evropské sítě provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) nebo odborníci na posouzení konkrétní techniky.
ČEPS také kvůli prevenci chystá kontrolu termovizí vybraných elektrických vedení.