Zachránit Svobodnou Evropu chce už 12 zemí. Mohou se zaseknout na americké „doktríně“

Obrázek
Rádio Svobodná Evropa vysílá z Prahy ve 27 jazycích - Ilustrační foto
Rádio Svobodná Evropa vysílá z Prahy ve 27 jazycích - Ilustrační foto
26.3.2025 - 06:30 Česko

Ještě před týdnem to vypadalo, že je Česko ve snaze o záchranu Svobodné Evropy samo. To už ale neplatí. Podle ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN) se již 12 států připojilo k české záchranné iniciativě. Budou ale muset vyřešit pár problémů.

🚩 Proč je to důležité: Rádio Svobodná Evropa nemůže pokračovat bez veřejných prostředků. Jeho zprávy denně přijímá 50 milionů lidí v zemích, kde je svoboda médií ohrožená, nebo přímo omezená.

➡️ Co se stalo: Finsko a Dánsko se připojily k české iniciativě na zachování Rádia Svobodná Evropa. Je možné, že počet podporovatelů není konečný. Cílem je v první fázi najít peníze na provoz mediálního domu. Ten stojí zhruba tři miliardy korun ročně.

Rádio mělo dosud uzavřenou dohodu o financování se Spojenými státy. Na základě kroků administrativy Donalda Trumpa ale Agentura Spojených států pro globální média (USAGM) v polovině března oznámila, že dohodu ruší.

„Dále probíhá řada jednání na různých místech a úrovních. Vypadá to nadějně,“ uvedl ministr Dvořák. Zatím ale není jasné, co přesně to znamená. Jednání jsou na začátku a státy, které jsou ochotné Svobodné Evropě pomoci, budou muset vyřešit několik problémů.

Jeden se ukrývá přímo v americké legislativě, konkrétně v zákoně o mezinárodním vysílání. Ten byl přijat v roce 1994 s cílem zajistit pokračování stanic Svobodná Evropa, Hlas Ameriky a Rádio Martí. Zákon obsahuje mnoho formulací, které se hlásí ke spolehlivé, objektivní a nezávislé žurnalistice. Ukrývá ale i pasáže, které by mohly být pro evropské podporovatele problematické. Například že vysílání musí být „v souladu s širokými zahraničněpolitickými cíli Spojených států.“

🔎 Kontext: Stále je ve hře i varianta, že pomoc evropských států nebude vůbec potřeba. Rádio totiž kvůli zastavení financování zažalovalo USAGM. V pondělí proběhlo u amerického federálního soudu slyšení k žádosti o uvolnění 7,5 milionu dolarů (přibližně 173 milionů korun). 

Krátce před zahájením jednání agentura oznámila, že podnikne okamžité kroky k uvolnění částky, která pokryje náklady na provoz rádia na dva týdny. Svobodná Evropa stále u soudu požaduje i dalších přibližně 77 milionů dolarů, které Kongres vyčlenil na činnost stanice do konce fiskálního roku. 

Rádio Svobodná Evropa vysílá z Prahy ve 27 jazycích do 23 zemí včetně Ruska, Ukrajiny, Íránu či Pákistánu, ale třeba i do Maďarska nebo Rumunska. Denně ho poslouchá zhruba 50 milionů lidí.

👀 Co sledovat v dalších dnech: Snahou české diplomacie bude zřejmě rozšířit záchrannou iniciativu o další státy. Bude ale zajímavé sledovat, na jaké konkrétní podpoře se nakonec shodnou.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku