Zákaz „výchovných“ facek stále čeká na schválení. Česko je spoustu let ve skluzu

Obrázek
Fyzické tresty -  ilustrace
Fyzické tresty - ilustrace
Česko

Už tři čtvrtě roku se poslanci vypořádávají s novelou občanského zákoníku. Jednou ze změn, které má přinést, je odmítnutí používání fyzických a psychických trestů při výchově dětí. Novela je aktuálně před třetím čtením, její přijetí ale vázne. 

🚩 Proč je to důležité: Česko patří mezi poslední země v Evropě, která ještě tělesné tresty u dětí tolerují. Přestože se v roce 2007 zavázalo k přijetí zákona, jenž by jakékoliv fyzické trestání a ponižování dětí zakazoval.

➡️ Co se stalo: Hlasování o novele v posledním čtení má Sněmovna na programu už řadu týdnů. Kvůli obstrukcím, které se týkaly bezpečnosti, se ale zákonodárci k tématu dosud nedostali. Problematika vzbuzuje v tuzemsku velké vášně. A to i přes to, že jde pouze o morální vymezení, že násilí na dětech česká společnost odmítá. Rodičům změnou zákona nebude hrozit žádný nový postih.

Za průtahy stojí také konzervativní část politické reprezentace. Například loni v listopadu podala těsně před druhým čtením pozměňovací návrh lidovkyně Nina Nováková. V něm požadovala, aby byla pasáž o nepřijatelnosti fyzických trestů na dětech vypuštěna, a to kvůli „nadbytečnosti“. 

„Milující rodič své dítě zná a je schopen rozeznat, kdy jsou lepší razantní slova, kdy jemná domluva a kdy fyzická korekce,“ argumentovala tehdy poslankyně. 

Svým návrhem i označením fyzických trestů za „korektivní formu výchovy“ si vysloužila kritiku jak od poslaneckých kolegů napříč stranami, tak i od šéfa lidovců Marka Výborného, jenž se od její aktivity distancoval.

📢 Co kdo říká:

Petra Wünschová, ředitelka Centra Locika, které pomáhá dětským obětem násilí: „Většina dětí, které doma zažívají násilí, se k pomoci dostane pozdě nebo vůbec. I proto za posledních 9 let zemřelo na následky násilí v Česku 48 dětí a dalších 900 mělo vážné zdravotní následky.“

Vít Alexander Schorm, zástupce ombudsmana: „Většina evropských států považuje fyzické i psychické násilí na dětech za nepřípustné. I my bychom měli směřovat k tomu, aby se do občanského zákoníku dostalo prohlášení, že: tělesné trestání je v rozporu s lidskou důstojností dětí a jako takové je nepřijatelné ve společnosti, která dbá na důstojnost svých členů.“

Olga Richterová (Piráti), místopředsedkyně Sněmovny: „Bití škodí. My jako rodiče čelíme mnoha náročným situacím a někdy se musíme naučit, jak na péči o děti jinak. O tom je ten zákon, má ho i Maďarsko a Polsko.”

🔎Kontext: Jak ukázala data, která předloni představila Psychiatrická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, fyzické tresty používá 63 procent českých rodičů.

Podle odborníků se tím u dětí zvyšuje riziko pozdějšího agresivního a rizikového chování i dlouhodobých psychických problémů. „I zdánlivě malá facka může zanechat na dětské duši obrovské šrámy,“ upozornila Wünschová.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku