Soud dítě svěří rodiči násilníkovi, varuje petice. Podle expertů jde o nepochopení novely

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Česko

Vládní novela občanského zákoníku, která má od příštího roku zjednodušit rozvody a upravit péči o děti, čelí kritice. Prezidenta, jenž má novelu podepsat, vyzývají odpůrci k vetu s tím, že může dětem uškodit. Podle Úřadu vlády a legislativců však novinka naopak ochranu dětí posiluje.

🚩 Proč je to důležité: Novela mimo jiné stanovuje nepřijatelnost fyzických i psychických trestů u dětí. Česko patří k posledním dvou zemím v Evropě, které dosud zákaz bití dětí neuzákonily.

➡️ Co se stalo: Petici poslaly prezidentovi dvě advokátky a klinická psycholožka. Tvrdí, že novela ohrozí děti, protože zavádí rovnocennou péči i tam, kde je přítomno domácí násilí. Nesouhlasí také se zavedením prozatímních rozhodnutí místo rychlých předběžných opatření.

Experti z justice, organizací na pomoc ohroženým dětem či z výzkumných institucí tvrdí, že jde ale o nepochopení novely. Úprava zákona podle nich naopak ochranu dětí posílí a riziko domácího násilí zohledňuje.

Advokátka Renáta Šínová vysvětlila, že rozsah péče o dítě určí soud a bude brát v potaz všechny aspekty každého individuálního případu. 

Šínová uvádí, že autorky petice zaměnily rovnocennou a rovnoměrnou péči. Novela podle ní neříká, že péče bude rozdělena napůl bez ohledu na okolnosti, třeba právě na domácí násilí. Uvádí se v ní, že oba rodiče mají před zákonem stejné, tedy rovnocenné postavení.

Obavy se týkají i nové úpravy péče o děti, která zavádí takzvané prozatímní rozhodování. Pavla Belloňová z legislativního odboru ministerstva spravedlnosti zdůraznila, že jde o posun vpřed, protože nově budou od začátku zapojeni oba rodiče, na rozdíl od dosavadních předběžných opatření, jež často vycházela jen z vyjádření jednoho z nich.

Belloňová zdůraznila, že u ohrožených dětí zůstávají rychlá předběžná opatření, vydávaná do 24 hodin, nadále zachována. Ve standardních případech má novela vést k zapojení obou rodičů. Dodala také, že během přípravy novely resort žádnou kritiku neobdržel.

📢 Co kdo říká:
Petra Wünschová, ředitelka Centra Locika, které pomáhá dětským obětem násilí: „Novela nyní upřednostňuje odpovědnost obou rodičů, což znamená, že budou v určitém rozsahu sdílet péči o dítě. V problematických případech bude soud rodičovskou odpovědnost omezovat. Bude rozhodovat na základě nejlepšího zájmu dítěte, což je zásadní posun.“

Radan Šafařík, ředitel odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády: „Soud si pochopitelně klade otázku, zda se některý z rodičů na dítěti nebo na tom druhém nedopouštěl násilí. Pokud se nějaký soudce nebo soudkyně rozhodne, že v zájmu dítěte je, aby byl u násilného rodiče, tak je to špatné rozhodnutí. Máme mechanismy v rámci justice, jak s tím zacházet. To zákonná úprava nevyřeší.“

Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva: „Je dobře, že novelizací zákoníku splácíme dluh vůči dětem. Věřím, že podporu pana prezidenta má a mít bude.“

🔎 Kontext: Podle výzkumu Výzkumného institutu práce a sociálních věcí (RILSA) se naprostá většina rozcházejících se rodičů dokáže o péči a výchově dohodnout. Novela je podle výzkumnice Jany Paloncyové ještě víc podpoří. Pracovníci služeb díky tomu budou moci víc věnovat rodinám, které potřebují pomoci.

Co vše novela mění, jsme přehledně popisovali zde

👀 Co dál sledovat: Novela čeká na podpis prezidenta.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku