Zatýkání v Motole: Jak a proč podle policie prali úplatky v africkém Beninu

V africkém Beninu, tisíce kilometrů daleko od hledáčku české policie. Právě tam měli podle detektivů ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík se svým provozním náměstkem Pavlem Budinským a šéfem České unie sportu Miroslavem Janstou prát špinavé peníze z úplatků. K tomu mělo dojít prostřednictvím prodeje jejich obchodních podílů v tamější společnosti SBI Holding S.A.
❗Proč je to důležité: Podle Úřadu evropského veřejného žalobce měli obvinění ovlivnit veřejné zakázky za zhruba čtyři miliardy korun. Ludvík a Budinský si tak měli přijít na desítky milionů korun z evropských peněz.
✅Co se stalo: Sedmnáct lidí dosud obvinila policie v kauze motolské nemocnice. Dopustit se měli úplatkářství, dotačního podvodu a praní špinavých peněz.
Jak to celé fungovalo? Jeden příklad za všechny: Podle policie si vedení Motola se šéfem firmy Geosan Ivanem Havlem loni v létě dohodlo zvýšení ceny jedné ze zakázek v nemocnici o 75 až 85 milionů korun. „A za to Pavel Budinský, po předchozí dohodě s Miloslavem Ludvíkem, řekl Ivanu Havlovi o úplatek ve výši 8 milionů, z toho určených 5 milionů pro Miloslava Ludvíka a 3 miliony určené pro sebe,“ uvedla policie ve spisu. Podobných případů měla být celá řada. Píše o tom server Neovlivní.
Peníze z úplatků ovšem dotyční potřebovali zlegalizovat, jinak řečeno vyprat. Podle policie je v hotovosti předávali Miroslavu Janstovi, jenž za ně nakoupil (ve skutečnosti bezcenné) akcie beninské společnosti SBI Holding S.A. Minulý týden do Beninu vyrazili, aby u tamější notářky podepsali, že jejich akcie odkupuje Jansta. Za 60 milionů korun, které od nich předtím dostal v hotovosti.
A proč zrovna Benin? „Sídlo takové společnosti v Beninské republice ji dostalo z dosahu českých a evropských zákonů, právních předpisů a evidencí, v nichž by byly takové obchodní transakce dohledatelné a tedy by se jmenovaní vystavovali trestnímu stíhání za ně,“ uvedli detektivové ve své zprávě. Jako první na policejní razii upozornili kolegové z nového investigativního portálu Odkryto.cz. A zatím také přinesli nejvíce informací.
Server Neovlivní také píše, že podíl ve společnosti SBI Holding S.A. držel i podnikatel a fotbalový mecenáš Antonín Kühn. Ten má na africkou zemi dlouhodobé vazby, v Beninu vlastní stavební firmu. Na dostupném seznamu obviněných ale nefiguruje.
Ludvík, Jansta ani Budinský se k případu zatím nevyjádřili.
🔎Kontext: S kauzou je spojován také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. U něj se měl Budinský přimluvit, aby VZP podepsala smlouvu s jednatelkou zdravotnické firmy Chirurgie Repros Světlou Procházkovou. Podle detektivů ale Budinský neuspěl. Kabátek tedy žádnému obvinění nečelí.
Ludvík již v minulosti čelil kritice kvůli střetu zájmů (figuroval v představenstvech městských firem a přitom byl šéfem Motola), či kvůli protěžování protekčních pacientů. Ve funkci ředitele měl například za rok 2022 hrubý příjem přes 2,2 milionu korun. Průměrně šlo o základní plat 133 326 korun a odměnu 56 515 korun měsíčně.
🔭Co sledovat v dalších dnech: Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) už podepsal Ludvíkovo odvolání. Zatím není jasné, kdo ho v čele motolské nemocnice nahradí.
Janstu bude policie teprve vyslýchat. Skončil v péči lékařů.
Policie zatím nezveřejnila ani počet zadržených lidí. Vyjádřit se k němu chce až po ukončení úkonů trestního řízení. Podle Novinek v pondělí provedla 49 domovních prohlídek a zadržela 22 lidí.