„Bojovník za svobodu“ slova vydaný policii? Okamura není první, ale může z toho těžit

Politický proces. Tak šéf SPD Tomio Okamura hovoří o svém vydání k trestnímu stíhání za kampaň varující před migranty. Není však zdaleka jediným poslancem, který kvůli svým výrokům přišel o imunitu.
❗Proč je to důležité: Do voleb zbývá pár měsíců a SPD se pohybuje těsně nad hranicí pro zvolení do Sněmovny. Humbuk kolem možného soudního líčení by mohl podle politologů přitáhnout voliče, kteří mají strach z migrace.
✅ Co se stalo: Vydáním Tomia Okamury policii skončilo středeční vleklé jednání Poslanecké sněmovny. Důvodem je obří billboard s mužem tmavé pleti držícím zakrvácený nůž a nápisem „chirurgové z dovozu”. Šéf SPD jej před loňskými krajskými volbami nechal postavit na Václavském náměstí. Podle policie jde o podněcování k nenávisti, Okamura se hájí tím, že šlo o „alegorii”. Celá záležitost je podle něj snahou vládní opozice zdiskreditovat hlavního představitele opozice - jak sám sebe označil.
„Začíná nám nová doba, nová doba politické kriminalizace, a vy stojíte u jejího zrodu,“ vzkázal předseda klubu SPD Radim Fiala poslancům, kteří hlasovali pro vydání.
📖 Příklady z minulosti: Rozhodně nejde o prvního politika vydaného kvůli veřejným výrokům, jak SPD naznačuje. V minulosti byli poslanci povětšinou vydáváni kvůli podezření z korupce či finančních podvodů. Případy, kdy důvodem bylo nevhodné vyjadřování, ale nejsou výjimkou.
Příkladem je hned prvním trestně stíhaný český poslanec Jan Vik (SPR-RSČ), kterého Sněmovna vydala v roce 1995 kvůli šíření letáků sudetoněmeckého landsmanschaftu. Vydán byl i další republikán Josef Krejsa. Policie o něj žádala v roce 1997, a to kvůli jeho textům s protiromskou tématikou a za výtržnictví, kterého se společně se svým spolustraníkem Rudolfem Šmucerem dopustil na česko-německém pietním aktu. O imunitu přišli oba. Ve stejném roce poslanci vydali i šéfa SPR-RSČ Miroslava Sládka, který se podle policie měl dopustit podněcování rasové a národnostní nenávisti. Soud jej ale posléze osvobodil.
🔎 Kontext: Vydání členů SPD řeší Sněmovna relativně často. Například v roce 2020 jednala o výrocích o migrantech na sociální síti Karly Maříkové, o rok později se zabývala šířením poplašné zprávy, kterého se dopustil Lubomír Volný svými výroky o léku Ivermektin.
Proslulý je také Miloslav Rozner, jenž v roce 2018 romský koncentrační tábor v Letech označil za „neexistující pseudokoncentrák“. Ani jednoho z nich Sněmovna nevydala, o Volného a Roznera se však policie začala zajímat poté, co jim vypršel mandát. Oba vyvázli s podmínkou.
Okamura je tak prvním politikem SPD, kterého Sněmovna vydala. Pro zvedlo ruku 81 poslanců ze 143 přítomných. Šlo o zástupce vládních stran, Piráty a nezařazeného Iva Vondráka. Proti se postavili poslanci SPD a ANO. Okamurův bratr Hayato (KDU-ČSL) před hlasováním opustil sál. Prohlásil však, že s politikou SPD a přiživováním strachu nesouhlasí. Plénum rozhodovalo bez stanoviska mandátového a imunitního výboru.
Vydáni v minulosti byli také Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) v kauze Čapí hnízdo. Zatímco Babišovo stíhání dále pokračuje, Faltýnkovo bylo zastaveno.
🔭 Co sledovat v dalších dnech: O tom, zda bude Okamura za billboard stíhán a případně odsouzen, nyní rozhodnou úřady a soudy. Své vydání může šéf SPD bohatě zúročit v předvolební kampani do blížících se sněmovních voleb.
„Poptávka po radikálních hlasech bude velmi silná a Tomio Okamura bude moci před volbami říci - podívejte se, já vystupuji takovým způsobem, že všichni po mně jdou, a proto mi dejte svoji důvěru. To si myslím, že by mezi těmi voliči, o které on stojí, zafungovat mohlo,“ uvedl pro iRozhlas politolog Lukáš Jelínek.