Euro opět na scéně. STAN a část Spolu ho chtějí, ODS je zdrženlivá a pro ANO to „není téma“

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto
Politika

Vládní čtyřletka je skoro u konce, a před volbami se tak opět objevuje téma přijetí eura. Například STAN hlásí, že chce zavést společnou evropskou měnu, jakmile to bude možné. Pro jsou dlouhodobě i lidovci a TOP 09. Jenže ODS coby hlavní síla koalice Spolu je opatrná. A opoziční strany s výjimkou Pirátů jsou proti.

🚩 Proč je to důležité: Šéf ODS a lídr koalice Spolu Petr Fiala tvrdí, že Starostové jsou pro ně přirozeným partnerem. Pokud by ale strany po volbách jednaly o vládě, může STAN s plánem na rychlé přijetí eura u koaličního partnera tvrdě narazit.

➡️ Co se stalo: O přijetí eura politici mluví před každými volbami. Hnutí STAN teď chce podle svého předsedy Víta Rakušana přejít od slov k činům. „Euro budeme otevírat určitě. Nebo minimálně jako příští vláda dělat konkrétní kroky pro to, aby tady bylo přijato,“ řekl Rakušan na sněmu hnutí na dotaz Publica, jak důležité jsou pro něj některé body, na kterých se může střetnout s ODS nebo s lidovci. 

Starostové si do programu také napsali, že chtějí do tří měsíců od voleb jmenovat vládního zmocněnce pro přijetí eura. O něco podobného se pokoušeli už loni, jenže narazili hlavně u občanských demokratů.

Pokud by se stranám současné vládní koalice podařilo ve volbách uspět a zůstat u moci, mohl by STAN najít spojence v lidovcích a TOP 09. Jenže klíčový bude postoj ODS, která není v této otázce jednotná a dosud snahy o euro blokovala. Opozice pak s výjimkou Pirátů euro zcela odmítá.

Publico se na možné přijetí eura ptalo i šéfa ODS Fialy. „Postoj ODS se dlouhodobě nemění, Česká republika by měla přijmout euro ve chvíli, kdy to bude ekonomicky výhodné a tento krok bude mít podporu veřejnosti,“ odpověděl mluvčí strany Jakub Skyva.

Podle průzkumů podpora přijetí eura sice u Čechů poslední roky stoupá, přesto se pohybuje jen kolem 25 procent. Podstatné také je, aby Česko splňovalo kritéria. Jedno z klíčových, výše schodku veřejných financí, se loni podařilo dodržet. Tempo zadlužování kleslo na 2,2 procenta HDP. 

📢 Co říkají další strany:

Marek Výborný, předseda KDU-ČSL: „KDU-ČSL je pro vstup do eurozóny, dlouhodobě to podporujeme. Co je pro nás klíčové, aby na tom byl nejen politický, ale také společenský konsenzus. A to je celý problém České republiky, že poměrně velká část veřejnosti toto nepodporuje.“

Miloš Nový, ekonomický expert TOP 09: „Připravit Česko na vstup do eurozóny byl jeden z cílů našeho vstupu do vlády. A povedlo se. Protože neexistuje jediná země eurozóny, kde by si většina obyvatel přála návrat k národním měnám, jsem přesvědčený, že v případě přijetí eura by česká veřejnost velmi rychle jeho výhody ocenila.“

Karel Havlíček, místopředseda ANO: „Euro nyní není téma. Není důvod stát se součástí tzv. pevného jádra, EU ztrácí ekonomickou výkonnost a musí řešit zásadní hospodářské problémy. Přišli bychom o měnový hospodářský nástroj, působilo by to proinflačně. Má to i své benefity, ale ty dnes rozhodně nepřevládají nad riziky.“

Tomio Okamura, předseda SPD: „Jsme zásadně proti zavedení eura v České republice. Nechceme euro nikdy, protože to není výhodné. Chceme zachovat českou korunu.“

Zdeněk Hřib, předseda Pirátů: „Piráti chtějí přijmout euro co nejdříve, protože pomůže nejen naší ekonomice, ale rovněž těsnější evropské integraci. Na druhé straně zdůrazňují, že Česká republika musí být na proces zavedení eura dobře připravená. Česká republika by měla každopádně urychlit vstup do systému směnných kurzů ERM II.“

Kateřina Konečná, předsedkyně KSČM a lídryně Stačilo!: „Jsme proti zavedení eura. Zkušenosti ukazují, že by to znamenalo další zdražení potravin. Nicméně jsme toho názoru, že o zásadních otázkách – a k tomu zavedení eura patří – by měli občané mít možnost vyjádřit se v referendu.“

Petr Macinka, předseda Motoristů sobě: „Motoristé sobě jsou dlouhodobými odpůrci zrušení české koruny a jejího nahrazení eurem. Pro ČR budeme usilovat o trvalou výjimku ze vstupu do eurozóny, jako to mají některé jiné země EU.“ (Výjimku má pouze Dánsko, všechny ostatní členské země se zavázaly euro přijmout, pozn. red.).

🔎 Kontext: Česko se zavázalo k přijetí eura už při vstupu do Evropské unie. A ve svém programovém prohlášení na to pamatovala do jisté míry i dosluhující vláda. Třeba když se v zájmu zdravých veřejných financí zavázala k co nejrychlejšímu splnění maastrichtských kritérií, tedy čtyřem podmínkám, které musí země splnit. 

Také chtěla prověřit přínosy a rizika z pohledu veřejných financí a ekonomiky pro případný vstup Česka do systému ERM II. Jde o Evropský mechanismus směnných kurzů II, kdy zapojené země musí kurzy svých měn udržovat v povoleném maximálním fluktuačním pásmu ± 15 procent od stanoveného středního kurzu k euru. Alespoň dvouleté setrvání v ERM II za splnění předepsaných podmínek je jedním z kritérií nutných pro vstup do eurozóny a tedy i přijetí eura.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku