Z nákupu houfnic může sejít. Jak jsou na tom F-35, tanky nebo pěchotní obrněnci

Obrázek
Houfnice CAESAR
Houfnice CAESAR
Politika

Česká armáda už několik let kupuje francouzská děla Caesar. A nyní resort obrany připouští, že k nákupu nakonec ani dojít nemusí. Server Publico proto zjišťoval, jak je na tom Česko s realizací pětice armádních priorit, mezi které patří třeba stíhačky F-35 nebo německé tanky Leopard.

🚩Proč je to důležité: Česko se zavázalo spolu s dalšími partnery v NATO postupně navýšit výdaje na obranu až na 5 procent HDP. Armáda také dlouhodobě opakuje, že potřebuje modernizovat. Jde o zakázky za desítky a desítky miliard korun.

⁉️Děla v ohrožení: Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) tento týden informovala – na základě zpráv z armády – vládu o tom, že existují závažná rizika při nákupu samohybných houfnic Caesar na podvozku 8x8 (ten má dodat kopřivnická Tatra). Kvůli těmto rizikům hrozí u projektu zpoždění dodávek děl a při černém scénáři i zrušení celého obchodu.

Smlouva s francouzskou firmou KNDS France (dříve Nexter) na nákup 52 děl Caesar byla uzavřena 30. září 2021, tedy ještě za vedení Lubomír Metnara (ANO). Na zálohách dosud bylo uhrazeno 7,2 miliardy korun. V prosinci 2022 pak obrana uzavřela ještě dodatek na pořízení dalších deseti houfnic za stejných podmínek pro aktivní zálohy. Se zahájením dodávek děl je počítáno na jaro příštího roku.

🪖Armádní priority: 

➡️ Stíhačky F-35 
Podle ministerstva obrany proběhla prohlídka lokality budoucího umístění F-35 na letecké základně. S americkými stíhačkami se počítá na základně v Čáslavi, kde jsou nyní gripeny. Existuje už harmonogram na zavedení systému F-35 a aktivace základny včetně podpory pokrývající období do roku 2035. Náklady na pořízení stíhaček, které mají být dodány do roku 2034, jsou necelých 150 miliard korun. Na Floridu teď o víkendu odletí český tým, který bude s Američany připravovat kompletní plán výcviku pilotů a techniků. Ten má probíhat mezi roky 2029 až 2031.

„Na úrovni projektového managementu probíhají pravidelná jednání mezi českou a americkou stranou zastoupenou především vládní agenturou pro spolupráci v obraně a bezpečnosti, Společnou programovou kanceláří, výrobcem Lockheed Martin,“ uvedla pro Publico mluvčí resortu obrany Simona Cigánková. A doplnila, že byla uzavřena smlouva na zpracování projektové dokumentace na přípravu infrastruktury. „V projektu nedochází ke změnám a je realizován v rámci stanovených věcných, časových i finančních parametrů,“ dodala Cigánková. 

Obrázek
Americký bojový letoun F-35
Americký bojový letoun F-35

 

➡️ Tanky Leopard
Armáda chce německými tanky Leopard nahradit sovětské stroje T-72. „Nákup hlavních bojových tanků je ve finální fázi vyjednávání s dodavatelem,“ uvedla k tomu Cigánková. Obrana pak uvádí, že jako hlavní bojový tank by chtěla pořídit nejnovější verzi Leopard 2A8. 

S německou společností Rheinmetall Landsysteme resort loni v prosinci uzavřel smlouvu na dodání 14 starších bojových tanků Leopard 2A4 za necelé 4 miliardy korun a dodány mají být do konce příštího roku. Německo také darovalo Česku za pomoc Ukrajině tři desítky bojových a vyprošťovacích tanků Leopard 2A4. Rheinmetall má také dělat servis tanků. Rámcová dohoda má být uzavřena na sedm let a vyjde maximálně na 6,16 miliardy korun.

Obrázek
Bojové, pancéřované, pásové obrněné vozidlo Leopard 2A4
Bojové, pancéřované, pásové obrněné vozidlo Leopard 2A4

 

➡️ Letoun C-390 Embraer
Střední transportní letoun měl vyztužit armádní letku. Jenže jak uvedl server Novinky.cz, letos na podzim první C-390 v pražských Kbelích nepřistane, jak armáda plánovala. Brazilský výrobce Embraer nestíhá a požádal českou stranu o strpení. Dva stroje mají vyjít na 11,3 miliardy a obrana za ně poslala už osmimiliardovou zálohou. 

„V současné době probíhá příprava dodávek prvních sad náhradních dílů a pozemního vybavení. Plánují se konkrétní termíny školení létajícího a pozemního personálu a proběhnou i dodávky výcvikových a operačních zařízení včetně školení obsluhy. Dále jsou ve fázi realizace úpravy pojezdových ploch před hangárem pro letoun C-390 na 24. základně Dopravního letectva Praha – Kbely,“ uvedla pro Publico Cigánková. První letoun pravděpodobně přiletí do Kbel ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Obrázek
Vojenský dvoumotorový transportní letoun Embraer C-390 Millennium
Vojenský dvoumotorový transportní letoun Embraer C-390 Millennium

 

➡️ „Pásovci“ pro pěchotu
První z celkových 246 pásových bojových vozidel pěchoty CV90 by měla armáda převzít příští rok. Švédští obrněnci pak mají vyjít na bezmála 60 miliard korun. Podle resortu obrany tak vše pokračuje podle plánu. 

„Předmětem jednotlivých jednání bylo (a je) analyzování požadavků ministerstva obrany a shoda na odsouhlasení konstrukčního řešení. Dále došlo k uskutečnění výcviku na fyzickém modelu (tam, kde to bylo vhodné, byl výcvik dokončen), a došlo k posunu v oblasti mechanických a elektrických rozhraní. Projekt je plněn dle plánu jak z hlediska věcných, tak časových a finančních parametrů. Realizace projektu by měla být dokončena v roce 2031,“ uvedla k obrněncům Cigánková.

Obrázek
Švédské vojenské vozidlo CV90
Švédské vojenské vozidlo CV90

 

➡️ Obrněnci pro ženisty
Nejnovější armádní prioritou je nákup až 185 kolových vozidel pro ženisty. Podle dřívějších informací to vypadalo, že by armáda mohla dostat australské Bushmastery. Jestli to nakonec budou „auta z buše“, nechce nyní ministerstvo obrany předjímat. 

„Zadavatel v současné době posuzuje doručené žádosti o účast, v rámci kterých jednotliví dodavatelé prokazují kvalifikaci stanovenou zadavatelem. Zadavatel rovněž připravuje výzvu k předložení předběžných nabídek; tu následně zašle všem uchazečům, kteří prokáží kvalifikaci,“ uvedla Cigánková s tím, že ve výzvě bude uvedena i detailní technická specifikace požadovaných vozidel, způsob hodnocení nabídek. „S ohledem na zásadu rovného zacházení a zásadu zákazu diskriminace ale už není možné v této fázi zadávacího řízení veřejné zakázky zveřejňovat jakékoli bližší informace,“ dodala mluvčí.

Obrázek
Australské vojenské vozidlo Bushmaster
Australské vojenské vozidlo Bushmaster

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

Šetřete svůj čas.
Odebírejte náš newsletter.
© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku