Které zákony spadnou pod stůl? Poslancům zbývá do voleb už jen pár schůzí

Obrázek
ilustrační foto
ilustrační foto

Do léta naplánovali poslanci už jen dvě řádné schůze, a tak se část slibovaných zákonů zřejmě nestihne projednat. Tento týden ještě proběhne mimořádné jednání. Stejně tak by mohlo proběhnout i v červnu. Poslanci by se tedy mohli sejít k hlasování dohromady čtyřikrát. Přes léto se jednání nekoná. Na co nejspíš nezbyde čas? 

🚩 Proč je to důležité: Se zákony, které se nestihnou projednat ve volebním období, se v tom dalším začíná opět od začátku. 

➡️ Co se stalo: Poslance čeká v úterý a ve středu mimořádná schůze, kterou svolala koalice. Je tak možné, že s pár resty se ještě podaří pohnout. Ve středu jsou na programu zákony ve finálním kole. Celkem by jich chtěli zákonodárci stihnout osm, včetně sledovaného školského zákona. Ten blokuje opozice, která nesouhlasí s návrhem, aby se financování školníků či uklízeček převedlo na kraje a obce. 

Tři desítky organizací, které se věnují vzdělávání, proto v pondělí vyzvaly koalici, aby tento návrh stáhla, jinak hrozí, že se zablokuje celá novela. Ta mimo jiné zavádí změny jako je slučování malých škol, větší podporu škol, které vzdělávají například více dětí ze sociálně slabších rodin, nebo pravidla fungování školních psychologů a speciálních pedagogů.

Jinak se ale vládní strany už smiřují s tím, že se část rozjednaných zákonů nestihne. „Šanci na schválení mají věci ve druhém čtení, zbytek je už velmi na hraně,“ podotkl šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda pro Seznam Zprávy.

Pokud poslancům něco nevrátí Senát, tak se v září - tedy chvíli před volbami - už s jednáním nepočítá.

❓Co se nejspíše nestihne:

🧑‍⚖️Reforma trestního zákoníku
Na třetí čtení čeká novela trestního práva, která má podle vlády přispět k omezení počtu vězňů, snížení recidivy a vést k rozpočtovým úsporám. Větší přednost dává alternativním trestům včetně těch peněžitých. Součástí je také takzvaný dětský certifikát. Ten má pomoci k lepší ochraně dětí před sexuálními predátory a má zamezit případům, kdy si člověk odsouzený za znásilnění dítěte může založit spolek nabízející kroužky či dělat vedoucího na letním táboře. 

🌳Zřízení národního parku na Křivoklátsku 
Také schvalování národního parku Křivoklátsko poslanci zatím nezvládli dokončit. Nyní je ve druhém čtení, do posledního kola projednávání se jej vládní tábor pokusí posunout v úterý. Novelu zákona, která je ke zřízení parku nezbytná, brzdí opozice. Park totiž nechce. Návrh naopak hájí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). 

♻️ Zálohování PET lahví 
I další zákon z pera ministerstva životního prostředí padá pod stůl. Projednat zákon o obalech, který měl zavést zálohování PET lahví a plechovek, už poslanci pravděpodobně nestíhají. „Už prakticky není čas vzhledem k tomu, že neskončilo ani první čtení,“ uvedl pro portál České justice ředitel odboru cirkulární ekonomiky a odpadů ministerstva Jan Maršák. Resort tak podle něj bude nyní hledat náhradní řešení, jak recyklaci plastů zvýšit. Česko totiž neplní cíle Evropské unie a platí za to každoročně pokutu. Jen za loňský rok se sankce vyšplhala do výše 2,5 miliardy korun.

🎉 Regulace petard
Zpřísnění prodeje zábavní pyrotechniky se stále ještě nedočkalo ani prvního čtení. Na regulaci prodeje pyrotechniky kategorie F3 se loni dohodla zatím jen vláda, od té doby leží novela ve Sněmovně. Původně se počítalo, že začne platit ještě před loňským Silvestrem. I když mají poslanci v plánu 1. čtení v úterý, vypadá to, že se změna nestihne ani před letošními oslavami konce roku. Návrh má omezit prodej nejhlučnější a nejnebezpečnější pyrotechniky, posiluje pravomoci obcí při omezování pyrotechniky na svém území, nastavuje ochranné zóny kolem sociálních zařízení a zařízení se zvířaty a omezuje prodej pyrotechniky na tržištích. 

🔬 Zákon o výzkumu, vědě a inovacích
Před třetím čtením je ve Sněmovně také zákon, který má zjednodušit administraci výzkumných projektů či pomoci mladým vědcům. Upravit by měl pravidla, která se nezměnila od roku 2002. Součástí návrhu je také podpora mezinárodní spolupráce. Podle ministra pro vědu Marka Ženíška (TOP 09) se návrh týká více než 180 institucí včetně vysokých škol.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku