PET lahve budou dál končit v kontejnerech. Hladík vzdal boj o jejich zálohování

Zákon, který má zavést zálohování PET lahví a plechovek, je sice napsaný, ale poslanci se k němu v tomto funkčním období zřejmě nedostanou. Zatím ho vláda neprotlačila ani do prvního čtení. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) už přiznal, že s jeho prosazením nepočítá.
🚩 Proč je to důležité: Zálohování PET lahví bylo jedním z nejvýraznějších témat ministerstva životního prostředí. Vracet se měly podobně jako skleněné lahve od piva i klasické plastové lahve či plechovky.
➡️ Co se stalo: Kontejnery na plastový odpad budou dál přetékat. Dost možná ještě několik let. Legislativa, která měla zavést zálohování, se zasekla v rozhádané Sněmovně.
„Vzhledem k tomu, jak Sněmovna vypadá půl roku před volbami, si myslím, že už bohužel není reálné, aby tento zákon projednala. Já jsem z toho smutný. Je to špatná zpráva pro obce, obchodníky i průmysl,“ uvedl Hladík pro server Aktuálně.
Připravený zákon počítá se zálohami na plastové lahve a plechovky od nealkoholických nápojů a alkoholu do 15 procent. Týkat se má až 2,5 miliardy obalů ročně. Výjimkou má být mléko a mléčné výrobky. Ministerstvo životního prostředí odhaduje, že by systémem mohlo ročně projít zhruba 2,5 miliardy kusů PET lahví a plechovek.
Proti návrhu se nicméně v minulosti stavělo ministerstvo průmyslu, samosprávy i Svaz průmyslu a dopravy. Obávají se vyšších nákladů a dopadu na podnikatele i stávající systém třídění.
🔎 Kontext: Česko se zálohovací legislativě s nejvyšší pravděpodobností nevyhne. Bude totiž muset nějak naplnit unijní cíle. Evropská unie požaduje, aby členské státy do roku 2029 zpětně odebraly alespoň 90 procent plastových nápojových lahví. Česko této hranice zatím nedosahuje – a to ani u plastů, ani u plechovek. Bez změn zákonů se tyto cíle zřejmě naplnit nepodaří.
O prosazení zálohování se tak bude muset postarat vláda, která vzejde z podzimních voleb.
Na nutnost přijetí zákona upozorňují i ekologické organizace. „Každý, kdo zákon blokuje, ponese odpovědnost za možné sankce za nesplnění recyklačních cílů EU,“ řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Ekologické organizace dlouhodobě tlačí na české politiky, aby „zálohovací legislativu“ projednali a schválili. Zástupci hnutí Greenpeace upozorňovali, že bez přijetí zákona do podzimních voleb hrozí několikaleté zpoždění, což by znamenalo stovky milionů obalů končících v přírodě, na skládkách nebo ve spalovnách. Jejich výzvu Plast je past podepsalo přes 30 tisíc lidí.
👀 Co sledovat v dalších dnech: V Poslanecké sněmovně teď bude nabitý program. V polovině července totiž obvykle začínají sněmovní prázdniny, které trvají šest týdnů. Zákony, které se do té doby nepodaří prohlasovat, už v podstatě nemají šanci.