Pavel odhalil hlavní téma voleb. Bilanční rozhovor s prezidentem v pěti bodech

Evropa musí být silná a jednotná, jinak ji Rusko semele, varoval prezident Petr Pavel v obsáhlém rozhovoru pro Českou televizi. Od tématu bezpečnosti by se podle něj měly odvíjet i podzimní sněmovní volby.
📌Proč je to důležité: Americký prezident Donald Trump přitvrzuje v tlaku na Evropu, aby více zbrojila a starala se o svou bezpečnost. Podle jeho českého protějšku je nezbytný společný evropský postup.
✅Co v rozhovoru pro ČT zaznělo:
▶️Zásadní témata voleb
Pavel naznačil, že v budoucích volbách by měla být prioritou otázka bezpečnosti.
„Budeme-li naslouchat některým politikům, kteří říkají: soustřeďme se na domácí témata, na poplatky za veřejnoprávní média nebo na problematiku penzí, tak jsou to samozřejmě témata, která pro nás mohou být pro někoho důležitá. Ale pokud nebudeme žít v bezpečném, stabilním okolí, všechna tato témata ztratí jakoukoli relevanci.“
▶️Výdaje do obrany
Prezident v rozhovoru řekl, že má vnitřní problém s posuzováním obranyschopnosti skrze procentuální výdaje na obranu k HDP. „Ono to totiž nemá žádnou velkou vypovídající hodnotu. Důležité je, jak schopnou armádu a odolnou společnost budeme mít.“
▶️Dobrovolné zálohy a registr ochotných
Pavel v rozhovoru uvedl, že by si Česko mělo jasně naplánovat, jak bude vypadat armáda.. Je podle něj potřeba se bavit o tom, jak přitáhnout více lidí ke službě zemi.
„Jsem pro to, abychom začali vést velice otevřenou diskuzi na téma, jestli současný způsob rekrutace do armády skutečně pokryje potřeby. My vidíme, že s největší pravděpodobností ne.“ Potenciál vnímá v dobrovolných zálohách, navrhuje vytvoření registru „schopných a ochotných“ občanů, kteří by mohli pomáhat v krizových situacích.
▶️Nezbytnost společného postupu
Pavel pozitivně vnímá signály z Ukrajiny a USA o ochotě jednat o míru. Zároveň souhlasí s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v tom, že Rusko představuje hlavní hrozbu pro evropskou stabilitu a bezpečnost.
Pro posílení pozice Evropy ve světě je podle něj nezbytný společný postup a sebevědomí.
„Abychom si začali uvědomovat, že naše síla je skutečně významná za předpokladu, že ji dokážeme nasměrovat jedním směrem a mluvit jedním jazykem.“
▶️Pocit poraženectví a mnichovská zrada
V české společnosti podle Pavla sílí pocit malosti a neschopnosti ovlivnit dění, což může vést k pasivitě. „Řekl bych, že je to pocit poraženectví. Vídáme ho dnes na mnoha stranách. Dost často u nás doma slyšíme, že jsme ‚malí‘. Že na to ‚nestačíme‘.“
Zdůraznil také nutnost poučit se z historie a nepodléhat iluzi, že ústupky agresorovi přinesou mír. „My jsme v osmatřicátém roce prošli krizí, která se dnes nazývá mnichovskou zradou. Vyústila pro nás tím, že jsme si vyhodnotili, že bránit se nemá smysl.“