Pavel zvažuje milost pro obžalované vojáky. Černochová by to nechala na soudu

Čtveřice českých vojáků obžalovaných v případu úmrtí Afghánce, který na základně zastřelil jejich kolegu, možná k soudu nepůjde. Prezident Petr Pavel totiž uvažuje o abolici, tedy o zastavení trestního řízení. A politici se shodují, že tento krok by byl správný.
🚩 Proč je to důležité: Podle zastánců by abolice znamenala, že se stát postaví za své vojáky. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) však tvrdí, že lepší by bylo, aby se obhájili před soudem a nebyly zde pochybnosti o spáchání trestného činu.
➡️ Co se stalo: Obžalobu podalo státní zastupitelství po čtyřech letech vyšetřování. Případem se má zabývat Krajský soud v Brně. Dva vojáci, kteří měli vyslýchat afghánského zajatce, jsou obviněni z vydírání za použití násilí a neuposlechnutí rozkazu. Další dva, kteří měli hlídat zraněného zajatce, jsou obviněni z neposkytnutí pomoci a porušení pravidel strážní služby. Pokud by soud rozhodl o jejich vině a navíc seznal, že to bylo za bojové situace, hrozilo by čtveřici i doživotí.
Jenže šéf Motoristů Petr Macinka vyzval prezidenta, aby stíhání zastavil. Ten mu vzkázal, že před rozhodnutím musí znát odpovědi na některé otázky. A na Hradě se podle webu Novinky.cz věcí důkladně zabývají. Prezident Pavel věc konzultuje s právníky a poradci. „Případ sleduje a vede k němu interní porady,“ citoval server hradního mluvčího Víta Koláře.
Prezidentskou abolici podporují politici z vládní koalice i opozičního hnutí ANO, ministryně obrany Jana Černochová je proti. „Podle paní ministryně by milost nebyla ani v zájmu samotných obžalovaných vojáků, jelikož by se nadále mohla vznášet na veřejnosti pochybnost, zda se trestného činu dopustili či nikoliv,“ uvedl mluvčí resortu obrany David Šíma.
Zastavení trestního stíhání nemůže prezident – pokud se rozhodne k tomuto kroku přistoupit – udělat sám. Potřebuje k tomu podpis premiéra Fialy. Jeho mluvčí Lucie Michut Ješátková však nechtěla předjímat, jaký postoj šéf vlády zastane.
📢 Co kdo říká:
Mluvčí resortu obrany David Šíma: „Obecně ve věci udělení případné abolice paní ministryně veřejně uvedla, že by nechala na soudu, aby celou věc posoudil a aby lidé, kteří jsou obžalováni, měli možnost se před soudem hájit.“
Mluvčí Úřadu vlády Lucie Michut Ješátková: „Pokud předseda vlády abolici obdrží, nejprve s ní seznámí kabinet. Do té doby jsou jakékoliv komentáře předčasné.“
🔎 Kontext: Armádního psovoda Tomáše Procházku zastřelil – a další dva vojáky zranil – 22. října 2018 na základně Šindánd v provincii Herát afghánský voják Vahidulláh Chán. Podle týdeníku Respekt zajatého střelce vyslýchali postupně Afghánci, Češi a Američané. Poté byl Chán odvezen do americké vojenské nemocnice, kde zemřel. Místní tlumočník pracující pro americkou armádu vypověděl, že byly během českého výslechu slyšet z místnosti „bolestné výkřiky“. Američané zajatce údajně kopali do rozkroku a mlátili mu hlavou o stůl.
👀 Co sledovat v dalších dnech: Soudce brněnského krajského soudu Dušan Beránek má tři měsíce na to, aby se seznámil se spisem, než zahájí samotné líčení. Tato lhůta mu běží přibližně od Velikonoc.