STAN jde poprvé sám do boje o Sněmovnu. Chce se vymanit ze škatulky druhé volby

Obrázek
Starostové si na sněmu zvolili předsedou znovu Víta Rakušana (vpravo). To Karel Dvořák je nově místopředsedou hnutí a také lídrem v Praze.
Starostové si na sněmu zvolili předsedou znovu Víta Rakušana (vpravo). To Karel Dvořák je nově místopředsedou hnutí a také lídrem v Praze.
Politika

Na liberální témata a pozitivní vlnu vsadilo v klání o poslanecké mandáty hnutí STAN. Zdůrazňuje svůj původ v regionech a chce se pro lidi stát jedničkou. Pevné voličské jádro mu však dosud chybělo, podle politologa je „hodně závislé na tom, jak se voliči vyspí“.

🚩 Proč je to důležité: Hnutí STAN je podle premiéra Petra Fialy (ODS) pro Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) přirozeným partnerem. Pokud chce Fiala být ve Strakově akademii další čtyři roky, potřebuje k tomu mimo jiné i dobrý výsledek hnutí STAN.

➡️ Co se stalo: Hnutí STAN se nechce vymezovat a hrát na negativní notu. I proto zvolilo jako heslo pro nadcházející volby obrat „Dobrá volba“. Podle předsedy Víta Rakušana partaj nepůjde cestou obřích billboardů nebo pompézních předvolebních politických tour. Kontaktní kampaň chce pojmout skromněji.

Cokoliv pod dvojciferným výsledkem bude podle Rakušana neúspěch. „Z takového výsledku by i předseda vyvodil odpovědnost,“ prohlásil. Naopak za mimořádný úspěch by považoval zisk nad 15 %.

Ve volebním programu hnutí mluví o zavedení eura, dotažení manželství pro všechny, eutanázii nebo reformě policie. Podle premiéra a šéfa ODS Petra Fialy jsou vládní partneři Starostové pro koalici Spolu přirozeným partnerem. Jenže právě v některých otázkách, jako je zavedení eura nebo manželství pro všechny, se pohledy STAN a ODS nebo KDU-ČSL rozchází. 

Před STAN je tak úkol se vymezit, aby nebyli vnímáni jako součást větší koalice Spolu. K tomu má podle straníků pomoci právě pozitivní kampaň jako protipól negativismu ze strany opozice i Spolu. „Na jejich billboardech vnímám velké vymezování se v negativním slova smyslu. My musíme být jiní, opravdu pozitivní,“ řekl pro Publico 1. místopředseda STAN a ministr průmyslu Lukáš Vlček. V tomto duchu se vyjadřovali i další straníci. 

Podle politologa Lukáše Jelínka může tento přístup Starostům fungovat. Snaží se vsázet na liberální témata, což Jelínek označil za „ukázku politické odvahy“. STAN ale bude podle něj srážet jiná věc. „Dál zůstávají stranou druhé volby, zkrátka nemají pevné voličské jádro a jsou hodně závislí na tom, jak se voliči vyspí. Bude hodně záležet na tom, jestli v příštích měsících dokážou shromáždit odhodlanější nebo věrné voliče,“ podotkl politolog.

Hnutí se v regionech historicky moc nevymezovalo na pravolevé ose a spíš se snažilo tvářit pragmaticky, zatímco ve vrcholné politice se v posledních letech profilovalo jako středově liberální. „Otázka je, jestli obě nohy fungují koordinovaně, protože často členové v regionech i lidé, kteří podporují Starosty, jsou mnohem konzervativnější než to, co předvádí špičky hnutí na centrální úrovni,“ dodal Jelínek.

📢 Co kdo říká:

Předseda STAN Vít Rakušan: „Budeme dělat dobré věci a finanční prostředky místo velkých billboardů dáme do konkrétní pomoci lidem. Bude dobrá (kampaň) a nebude vymezující se. Volba, která nás čeká na podzim, si zaslouží víc než výběr mezi špatným a o něco méně špatným.“

První místopředseda STAN Lukáš Vlček: „Lidé už mají dost Antibabiše, Antifialy atd. Musíme jít do kampaně pozitivně s pozitivníma tématy. A od nás – a obzvlášť od nás jako od starostů – se očekávají konkrétní výsledky.“

Lídr pražské kandidátky Karel Dvořák: „Věřím tomu, že dovedeme jednoduše oslovit naše voliče tím, co nabízíme, programem a hodnotami. Co se týče rozdílu mezi námi a ODS, střetů na názorovém spektru je jistě celá řada, ale mně přijde důležité, že chceme být součástí západního světa.“

Politolog Lukáš Jelínek: „Pokud by chtělo hnutí STAN přežít v politice mnohem déle, bude muset časem jednak pečlivěji budovat svůj program, ale hlavně zacílit na konkrétnější skupiny ve společnosti.“

🔎 Kontext: Hnutí STAN jde poprvé do sněmovních voleb samostatně. Dříve spolupracovalo s TOP 09, naposledy šlo do klání v koalici s Piráty. Voliči tehdy vykroužkovali v drtivé míře právě kandidáty STAN (do Sněmovny nakonec proklouzli jen čtyři Piráti), což poznamenalo vztahy v menším vládním koaličním uskupení. 

Před těmito volbami je pro hnutí důležité, jak se dokáže vypořádat s děním kolem korupční kauzy ohledně zadávání zakázek v pražském dopravním podniku (známé jako Dozimetr). Případ má soud projednávat v červnu, tedy v době, kdy bude naplno probíhat předvolební kampaň. V kauze figuroval mimo jiné vlivný pražský politik STAN Petr Hlubuček, který byl z hnutí později vyloučen. 

👀 Co sledovat v dalších dnech: Následující týden spustí svoji kampaň i Piráti, kteří jsou spolu s hnutím ANO poslední ze sněmovních stran, kdo tak oficiálně ještě neučinil.

Šetřete svůj čas. Odebírejte naše ranní a večerní newslettery. Zdarma.

Více z Publika

© Publico 2025

Vyhledávejte na Publiku