Visegrád v troskách. Polsko odvolalo svého velvyslance v Maďarsku

Polsko se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku na středoevropské poměry: definitivně odvolalo svého velvyslance z Budapešti, čímž snížilo úroveň diplomatických vztahů s Maďarskem. Krok následuje po udělení politického azylu polskému opozičnímu politikovi Marcinovi Romanowskému v Maďarsku, který v Polsku čelí závažným obviněním.
🚩 Proč je to důležité: Odvolání velvyslance představuje zásadní zhoršení vztahů mezi dvěma klíčovými středoevropskými spojenci. Incident dále oslabí spolupráci v rámci Visegrádské skupiny, jejíž součástí je i Česko.
➡️ Co se stalo: Polsko se rozhodlo definitivně odvolat svého velvyslance Sebastiana Kęcieka z Budapešti. Důvodem je eskalace sporů poté, co Maďarsko poskytlo politický azyl bývalému náměstkovi ministra spravedlnosti Marcinovi Romanowskému, jenž v Polsku čelí jedenácti obviněním včetně členství v organizované zločinecké skupině a zpronevěry. Měl sehrát klíčovou roli i ve skandálu s odposlechy prostřednictvím izraelského systému Pegasus.
Maďarsko už dříve odmítlo žádost o extradici Romanowského, který do Maďarska utekl. Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski to označil za „krok nepřátelský vůči polskému státu“.
Maďarsko své rozhodnutí zdůvodnilo obavami, že se bývalému polskému politikovi nedostane v jeho vlasti spravedlivého procesu. Tím vláda Viktora Orbána de facto podpořila tvrzení polské opoziční strany Právo a spravedlnost, že stíhání Romanowského je politicky motivované.
Podle informací maďarských médií Romanowski dostal místo v konzervativním think-tanku Centrum pro základní práva, který má velmi blízko k Orbánově vládě. Bydlí v centru Budapešti nedaleko Dunaje.
🔎 Kontext: Diplomatická roztržka je vyústěním postupného ochlazování polsko-maďarských vztahů, které se v posledních měsících zhoršily kvůli odlišným postojům v otázkách přístupu k válce na Ukrajině. Polsko je klíčovým spojencem Ukrajiny, zatímco Maďarsko je vůči Kyjevu rezervované a udržuje vstřícné vztahy s Kremlem.
Ještě před válkou na Ukrajině a změnami vlád v Polsku a v Česku byla Visegrádská skupina silným evropským blokem. Nyní je téměř v troskách. Vztah vlády Petra Fialy (ODS) s maďarskou vládou je sice korektní, ale chladný. Po návratu Roberta Fica do premiérského křesla ochladly i vztahy mezi Prahou a Bratislavou. Naopak Andrej Babiš (ANO) udržuje dobré kontakty jak s Orbánem, tak s Ficem.
👀 Co dál sledovat: Bude důležité, jak na odvolání polského velvyslance zareaguje Maďarsko. Zatím se zdá, že nebude chtít eskalaci prohlubovat. Budoucnost V4 pak ovlivní parlamentní volby v Česku letos na podzim a v Maďarsku příští rok na jaře.