Digitální gulag. Kreml chce zakázat WhatsApp a spustit vlastní službu – po vzoru Číny

Rusko se podle médií inspiruje Čínou v otázkách vnitrostátní bezpečnosti – zakazuje digitální aplikace, nad kterými Kreml nemá dohled. Po zákazu Instagramu nebo Facebooku má v blízké době přijít řada i na aplikaci WhatsApp.
🚩 Proč je to důležité: Ruská federace se dál odpojuje od západních služeb a firem, pro které hledá vlastní náhradu, píší média. Podle kritiků to ale bude v případě sociálních aplikací na úkor soukromí a svobody slova.
➡️ Co se stalo: WhatsApp má ustoupit ruské aplikaci zvané Max, která byla do testovacího provozu uvedena v březnu 2025 a jež byla vyvinuta na příkaz ruského prezidenta Vladimira Putina. Aplikace má poskytovat služby, jako jsou online zasílání zpráv, videohovory, mobilní platby, funkce sociální sítě a přístup ke státním službám.
Max vyvinula společnost VK (dříve skupina Mail.ru), kterou kontroluje Kreml. Stojí například za sociální sítí VKontakte, jež bývá nazývaná ruským Facebookem. Podle nového zákona bude aplikace Max od 1. září nainstalována na každém kompatibilním digitálním zařízení prodaném v Rusku.
Aplikace je vnímána jako ruská obdoba čínského WeChatu – službami velmi rozsáhlé aplikace, kterou ale Peking využívá i k dohledu, sledování a cenzuře. Kritici tedy čekají od ruského Maxe podobné využití, přičemž předpokládají, že špehovací software zůstane v zařízení i po odinstalování aplikace.
Přístup k datům shromážděným aplikací může mít například ruská špionážní služba FSB. Ruští opozičníci tak Maxe označují za klíčový komponent pro vybudování „digitálního gulagu“, píše list The Times.
Podle listu má zákaz aplikace WhatsApp přijít už v blízké době, přičemž ji v současnosti používá 68 procent dospělých Rusů.
🔎 Kontext: Pokud se informace o zákazu WhatsAppu potvrdí, aplikace bude následovat služby jako Instagram nebo Facebook, které jsou v Rusku zakázané od roku 2022 – tedy od vypuknutí invaze na Ukrajinu. Podle odborníků ale Kreml v případě WhatsAppu zákaz oddaloval, dokud nebude za aplikaci připravená funkční náhrada.
Facebook, Instagram i WhatsApp jsou vlastněné americkou společností Meta Platforms, která je v Rusku od března 2022 rozhodnutím soudu označená za extremistickou organizaci, psala například agentura Reuters.
Kreml v posledních třech letech výrazně upevňuje dohled nad činností svých občanů na internetu. V Rusku je nyní například nezákonné sdílet obsah, který Kreml zakázal. Podle zákona, který parlament schválil minulý týden a který pravděpodobně vstoupí v platnost v září, bude nezákonné i pouhé vyhledávání „extremistických“ materiálů na internetu – i když je uživatel nešíří.
👀 Co dál sledovat: Podle médií by k zákazu WhatsAppu v Rusku mohlo dojít už v příštích měsících.